2008. február. 15. 14:25 MTI Utolsó frissítés: 2008. február. 15. 14:02 Plázs

Stroke: három perc után súlyosan károsodhat az agy

Az agyi érkatasztrófákat követően már három perc után súlyos agykárosodás léphet fel - állítják kanadai kutatók megkérdőjelezve azt az orvosi hagyományt, amely szerint a stroke-os betegek kezelését három órán belül kell megkezdeni.

A legfrissebb vizsgálatok megerősítették, hogy a fejlett országok egyik leghalálosabb betegsége ellen is legjobb gyógymód a megelőzés" - magyarázza Tim Murphy, a Brit-kolumbiai Egyetem agysebésze.
   
Az emberek többsége azt hiszi, hogy "nem lesz nagy baj, ha egy szélütést követően három órán belül kórházba kerülök" - magyarázza az agysebész - ez persze lehetséges, de a strukturális változások gyorsan kialakulhatnak, ezért inkább tanácsos a rizikófaktorokat mérlegelni, és elgondolkodni az életmód megváltoztatásán.
   
Az agyi érkatasztrófák 80 százalékban okoznak vérellátási zavarokat vagy legalábbis drasztikus vérellátási zavart. A Neuroscience című folyóiratban megjelentetett tanulmányukban a kanadai kutatóorvosok megállapítják, hogy a jelentős károsodások - amelyek sokszor visszafordíthatatlanok - azonnal a stroke után kialakulnak. A tudósok kísérleti egerek agyának vérellátását akadályozták, majd különféle képalkotó eszközökkel vizsgálták a vérellátási zavar hatását. Elsőként az ischaemiás depolarizációnak (vérhiányos elektromos kisülés) nevezett jelenség tapasztalható, amely villámgyorsan tönkreteszi az idegsejtek közötti kapcsolatokat.
   
Emiatt aztán a betegek semmiképpen sem kaphatnak "idejekorán" kezelést. A véráramlás minél gyorsabb helyreállításával az agyi funkciók többsége visszatér, de a kutatók megállapítása szerint az idegsejtkapcsolatok mintegy hat százaléka még így is végképpen megsemmisül.
   
A dohányzás, a túlsúly, a fizikai aktivitás hiánya, az alkoholizmus, cukorbetegség, stressz és a magas koleszterinszint növelik az agyi érkatasztrófa veszélyét.
  

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?