Tíz tipp: hogyan fejleszthetjük agyunkat?
Úgy véljük, nincs mit tenni, ha egyszer a memóriánk, emlékezőképességünk hanyatlásnak indult? Összegyűjtöttünk néhány tanácsot, amely segíthet abban, hogy gyorsan és hatékonyan sajátítsunk el új információkat.
1. Legyünk készenlétben. Bármennyire is egyszerűnek tűnik, higgyük el, már az is edzésben tartja az agyunkat, ha tudatában vagyunk az eseményeknek.
fortélyai
2. Jegyzeteljünk. Ha valami megéri, hogy megjegyezzük, akkor azt érdemes felírni, függetlenül attól, hogy miről is van szó konkrétan. A tudósok egyetértenek abban, hogy a rövidtávú memória egyszerre csupán hét tételt képes kezelni. Válasszuk ki ezt a hetet, s jegyezzük fel a többit.
3. Asszociáljunk. Nézzük meg, hogyan kapcsolódhat az új információ általunk már jól ismert fogalmakhoz. Alkalmazzunk bevált ingereket, mint az ismétlés vagy a hasonló fogalmak csoportosítása.
4. Osszuk meg másokkal. Magyarázzuk el valakinek új gondolatunkat saját szavainkkal. Ez a memória erősítésének nagyszerű eszköze.
5. Mondjuk ki hangosan. Ne törődjünk azzal, hogy mit gondolnak rólunk, mikor hangosan gondolkodunk. Mondjuk ki hangosan, amit olvasunk, írjuk körül más szavakkal, tekintsük át a jegyzeteket fennhangon.
6. Legyen idő az áttekintésre. Amikor valami újat tanulunk, időt kell szakítanunk az új információk végiggondolására is. Az emlékezés képessége az áttekintésen alapszik. A szavakba öntéssel pedig elősegítjük az információk észben tartását.
7. Gyakoroljuk az emlékezést. Tanuljunk új dolgokat, vagy tanuljuk újra, amit már előzőleg elsajátítottunk az iskolában. Ilyen lehet a matematika, a tudományok, vagy a történelem, illetve mindaz, amit már elfelejtettünk.
8. Vezessünk naplót. A naplóírás "edzi" az agyat és az áttekintés révén segít az emlékezet megtartásában.
9. Fejtsünk rejtvényt. Nagyszerű memóriagyakorlat a keresztrejtvény, fejleszti az emlékezetet és élesíti az elmét.
10. Vizuális kódolás. Alkalmazzunk vizuális képanyagot, vigyük véghez azáltal, hogy lépésenként felépítünk, létrehozunk valamit.