Interneten foglalunk és Angelina Jolie-val vagy George Clooney-val utaznánk
A felmérés szerint a magyar és a lengyel utazók közül repültek a...
A felmérés szerint a magyar és a lengyel utazók közül repültek a legtöbben eddig diszkont légitársasággal (magyarok:63% és a lengyelek 77%), míg ez az arány a cseheknél és a törököknél 49%, a horvátoknál és a szlovéneknél mindössze 25% és 30% körül alakul.
Miért pont diszkont légitársasággal?
A legtöbb válaszadó az utazási idő lerövidülését nevezte meg, míg a második leggyakoribb válasz a biztonság és a kényelem volt.
A válaszadók legnagyobb része (Horvátországban, Szlovéniában és Törökországban több mint 90%-uk) úgy gondolja, hogy a diszkont légitársaságok legnagyobb előnye az alacsony ár. Csak a magyarok neveztek meg más érveket is a diszkont légitársaságok mellett, mint például a 24 órán át elérhető online foglalási rendszert és az elektronikus jegyeket
A felmérés eredménye jól tükrözi azt a trendet, hogy egyre többen részesítik előnyben az online foglalást. A magyarok 40%-a, a törökök 61%-a, a lengyelek 83%-a foglalja online ülőhelyét. A magyarok és a szlovének körében az utazási irodák (44% és 56%), a horvátok körében pedig az értékesítőláncok népszerűek (46%), míg a csehek 34%-a a repülőtéren veszi meg a repülőjegyét.
Clooney és a kávé
Ha az utasok egy kívánsággal élvezetesebbé tehetnék az utazást, akkor a válaszadók 39%-a gyorsabb előrejutást a beszállásnál és 26%-a internethozzáférést választaná. Az online utasfelvétel a magyarok 23% és a lengyelek 19%-ánál, míg a mobiltelefonhasználat a csehek 33% és a magyarok 27%-ánál szerepelt előkelő helyen a kívánságlistán.
Arra a kérdésre, hogy ki mellett ülnénk a legszívesebben a repülés során, a magyar, horvát és a szlovén férfiak többsége Angelina Jolie-ra szavazott. A nők válaszai kevésbé voltak egybehangzóak, George Clooney és Brad Pitt azonban messze vitte a pálmát. Törökországban előkelő helyen végzett Jennifer Lopez és Tom Cruise is.
A eltérő nemzetiségű emberek különböző módon ütik el az időt, miközben a beszállásra várakoznak. A magyarok legszívesebben újságot vásárolnak vagy isznak egy kávét. A szlovénok hasonlóan cselekednek, ők azonban általában felhívják egy barátjukat vagy családtagjukat is. A lengyelek és a csehek újságot vesznek, felhívják a családjukat, ők azonban ritkán isznak kávét utazás előtt. A törökök és a horvátok általában imádkoznak is felszállás előtt.
A felmérésről
A felmérésben országonként 500 válaszadó vett részt. Az utazási tapasztalattal rendelkező válaszadók névtelenül töltötték ki a kérdőíveket. A felmérésben fele-fele arányban vettek részt férfiak és nők, bár a nemek aránya országonként különbözött. Horvátországban és Csehországban például magasabb volt a nők aránya a válaszadók között (59% és 55%), míg Törökországban és Lengyelországban több férfi töltötte ki a kérdőívet (59% és 57%). A válaszadók életkora is különbözően oszlott el az adott országok között. Horvátországban, Szlovéniában és Lengyelországban főleg fiatalok vettek részt a felmérésben, itt az átlagéletkor 18 és 25 év közé esett (57% Szlovénia, 55% Horvátország, 43% Lengyelország). Magyarországon, Törökországban, a Cseh Köztársaságban és Magyarországon a válaszadók között jóval több volt a 25 év feletti utazó (67% Magyarország, 89% Törökország, 72% Cseh Köztársaság).