Geréb Ágnest három évre eltiltották
A foglalkozási szabályok megsértése miatt jogerősen három évre eltiltotta a szülész-nőgyógyász szakma gyakorlásától a Fővárosi Ítélőtábla pénteken hozott határozatában Geréb Ágnest, az otthonszülést pártoló orvost.
Geréb Ágnes, az otthonszülést támogató orvos ellen az volt a vád, hogy megsértette a foglalkozási szabályokat egy 2000 márciusában lezajlott otthonszülésnél, ahol szakorvosi segítséget nyújtott. A vád alól az első fokon eljáró bíróság felmentette, a másodfokon eljáró viszont bűnösnek mondta ki. A jog szerint ha a két bíróság ellentétes ítéletet hoz, lehetőség van a harmadfokú tárgyalásra, amelyet a Fővárosi Ítélőtábla folytatott le pénteken.
A bíróság jogerős végzésében helybenhagyta a másodfokon született ítéletet, amelyben foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés miatt három évre eltiltották a szülész-nőgyógyász szakma gyakorlásától a vádlottat. Geréb Ágnes a per során tagadta bűnösségét, a pénteki tárgyaláson nem kívánt élni az utolsó szó jogával.
A bíróság helybenhagyta a másodfokú bíróság tényállását. Eszerint 2000. március 4-én Geréb Ágnes szakorvosi segítséget nyújtott egy otthonszülő nőnek. A szülés gyors és komplikációmentes volt, és a gyermek a szülést követően felsírt, a vádlott megvizsgálta és megállapította, hogy jól van. Ezt követően az anya karjaiba adta. A méhlepény ekkor még nem vált le, és a köldökzsinórt sem vágta el Geréb Ágnes.
A vádlott ezt követően a szülés dokumentációjával foglalkozott, és csak a szülés után egy órával ment az anyához megvizsgálni a méhlepény leválását. Ekkor észlelte, hogy a gyermek a klinikai halál állapotában van. A mentők kiérkezéséig megpróbálta lélegeztetni a gyermeket, a mentőorvos pedig azt állapította meg, hogy a gyermek egyik orrjárata egyáltalán nem, a másik csak a legkisebb szondával volt átjárható. Az újszülöttet kórházba szállították, de az oxigénhiány miatt súlyos és maradandó agykárosodást szenvedett, majd egy évvel később meghalt.
A bíróság kimondta: az orvosi tevékenységnek megvannak a szakmai szabályai, amelyeket többek között a protokollok foglalnak össze. Ezek leírják az orvos által követendő eljárásokat, és a szülési protokoll vonatkozott Geréb Ágnesre is, amikor a szülés levezetésére vállalkozott.
Az ítélőtábla úgy ítélte meg, Geréb Ágnes nem fordított kellő figyelmet a szülés után az anyára és az újszülöttre. Emellett a szakmai szabályokkal ellentétben 20 perc helyett egy órát várt a méhlepény leválására, nem vágta el időben a köldökzsinórt és elmaradt az úgynevezett Apgar-féle szondázás. Az orvosnő korábban azt állította, tudatosan nem tisztította meg a gyermek orrnyílását és garatját, mert nem tartotta szükségesnek. A bíróság szerint tehát a vádlott tudatosan nem tett eleget a szakmai szabályoknak, több foglalkozási szabályt megszegett és ezzel közvetlen veszélynek tette ki a csecsemőt.
Czine Ágnes, a tanács elnöke az ítélet indoklásában hangsúlyozta: a pernek nem tárgya az otthonszülés helyessége, felhívta a figyelmet ugyanakkor arra, hogy a szülész-nőgyógyásznak minden körülmények között be kell tartania a szakmai szabályokat. A táblabíróság megállapította: az első fokon eljáró bíróság ugyan követett el eljárási szabálysértést, de ezek nem indokolják az ítélet hatályon kívül helyezését, mert a másodfokon eljáró bíróság ezeket a hibákat orvosolta.
Az ítélőtábla elutasította az orvos védőjének, Medgyesi Andrásnak az indítványát, hogy a táblabíróság forduljon az Alkotmánybírósághoz a közvetítői tevékenységgel kapcsolatban, mert álláspontja szerint méltánytalan megkülönböztetés, hogy a mediációt csak az elsőfokú eljárásban lehet kérni. A táblabíróság szerint azonban a közvetítői eljárás feltétele, hogy a vádlott beismerő vallomást tegyen és tevékeny megbánást tanúsítson. Ezt Geréb Ágnes nem tette meg, ez pedig eleve kizárja, hogy az ügyében alkalmazni lehessen a közvetítői eljárást.
Geréb Ágnes idén szeptember 15-én szintén közreműködött egy otthonszülésnél, ahol meghalt az újszülött. A rendőrség nyomozást indított az ügyben, de Geréb Ágnest nem gyanúsították meg.