2007. október. 25. 10:03 Utolsó frissítés: 2007. október. 25. 10:14 Plázs

Otthonszülési vita: nem közelednek az álláspontok

Tíz éve praktizáló orvos és szülésznő kórházon kívül - de annak közelében - is vezethet le szülést - ez a megoldás körvonalazódik az otthon szülésről.

Igenis van rá igény - indokolta egy fővárosi szakmai tanácskozáson Krasznai Péter, a Péterfy Sándor utcai kórház osztályvezető főorvosa nőgyógyász kollégáinak, miért kell nekik a kórházon kívüli szüléssel foglalkozniuk. A szakmát még mindig erősen megosztja az otthon szülés kérdése, a múlt heti konferencián indulatos kommentálások kísérték az aktuális előadókat, Geréb Ágnes, a manapság bábaként dolgozó orvos előadása alatt pedig volt, aki dühösen kirohant a teremből. De abban legalább már egyetértés mutatkozik - igaz, más-más okból -, hogy valamiféle szabálynak születnie kell. Erre készül az Egészségügyi Minisztérium is, amely október végére ígérte a kórházon kívüli szülésekre vonatkozó, januártól életbe lépő szakmai előírások megalkotását.

Hol biztonságosabb?
© Dudás Szabolcs
Pillanatnyilag semmi sem tiltja, hogy egy anya kórházon kívül hozza világra a gyerekét, ugyanakkor az érintettek beszámolói szerint számtalan hátránnyal voltak kénytelenek szembesülni, ha kiderült, hogy tervezett módon, de nem kórházban szültek. Az anyakönyvezés például jóval könnyebb a kórházban, mint otthoni szülés után. Magyarországon az évente megszülető 98 ezer babából 500-600-an nem kórházban jönnek világra. E szülések döntő többsége nem tervezett otthon szülés - ami egyébként az esetek többségében valamilyen születésházban történik, és nem családi otthonban. Az egyébként évtizedek óta tartó vitát a közelmúltban egy tragédia élezte ki: egy nyíregyházi anya az otthoni szüléshez hasonló körülményeket biztosító budapesti XII. kerületi intézetben akarta világra hozni gyermekét, de a kisbaba válla elakadt a szülőcsatornában, és bár mentőt hívtak, majd kórházba szállították a mamát, a magzat életét nem tudták megmenteni (HVG, 2007. szeptember 22.). A már etikailag is elmarasztalt Geréb praxisában nem ez volt az első tragédia: két másik (egy 2000-es és egy 2003-as), szintén általa vezetett szülés miatt már folyamatban van ellene büntetőeljárás.

A tiltás nem megoldás. Általános ombudsmanként első állásfoglalásában Szabó Máté is az otthon szüléssel kapcsolatos helyzet tarthatatlanságára hívta fel a figyelmet. Ő is egyetért azzal, hogy a várandós anya dönthet úgy, hogy nem kórházban akar szülni, az államnak pedig alkotmányos kötelezettsége, hogy a szülő nő és gyermeke életének védelméről ekkor is gondoskodjon. Ez alapján kérte az érintetteket - a jogalkotókat és különösen az orvosszakmát - a biztonságos otthon szülés jogi és etikai feltételeinek kidolgozására.

A Szülészeti és Nőgyógyászati Szakmai Kollégiumot eddig nem sikerült meggyőzni. "A szülés alatt bármi előfordulhat, ezért nem lehet egyetlen szülésről sem azt előre megmondani, hogy komplikációmentes lesz-e" - indokolta ellenérzésüket a HVG-nek Szabó István elnök, aki úgy véli, ma nem tájékoztatják megfelelően a nőket. A váratlanul fellépő szövődmények esetén a baba életét csak a sürgős intézeti ellátás mentheti meg. A kollégium ezért mondja, hogy ma Magyarországon az otthon szülések kockáztatják az édesanyák és az újszülöttek egészségét, életét, mivel nem adottak sem a személyi, sem a tárgyi feltételei. Azt azonban elismerik, hogy valamit tenni kell. Mivel Magyarországon - a külföldi gyakorlattal ellentétben - ma bárki szülhet otthon, mindenkinél levezetik a szülést, nem veszik figyelembe például a terhesség alatti rendellenességeket. Ezért a magzatok és az anyák érdekében döntött úgy a kollégium - amely 1999-ben és 2000-ben már elutasította az otthon szülés gondolatát -, hogy segíti a tárcát a jogalkotásban, bár veszélyei miatt továbbra sem javasolja az otthon szülést.

A testület rögzítette esetleges alapfeltételeit: e szerint csak tízéves gyakorlattal rendelkező szakorvos, főiskolai végzettségű, tízéves gyakorlattal rendelkező szülésznő vezethetne otthon szülést, akiknek végig jelen kellene lenniük a vajúdásnál. Készenlétben kellene állnia egy gyermekgyógyásznak és neonatológusnak (az újszülött gondozásával foglalkozó gyermekgyógyász) is. A kollégium álláspontja szerint a legközelebbi kórház főorvosának is látnia kellene a terhes nőt, és a megindult szülésről a kórháznak is tudnia kellene. Az otthon szülésnek helyet adó intézményeknek pedig a tisztiorvosi szolgálat előírásainak kell megfelelniük. Kizárnák az otthon szülés lehetőségét ikerterhesség esetén vagy császármetszés után, valamint túl nagy (4200 grammnál súlyosabb) magzat vagy farfekvés esetén.

"Ebben nincs is vita közöttünk" - mondta a HVG-nek Horváth Ágnes egészségügyi miniszter, hozzátéve, az a legfontosabb, hogy ne zárják ki a nők döntési lehetőségét, ami viszont csak akkor nyílna meg, ha biztonságos az otthon szülés.

PÁLMAI ERIKA

Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 07. 14:32

„Azt mondta, el kellene mennem Indiába” – Orbán ájurvédikus gyógyító ismerőse Keralába közvetít ki magyar betegeket

Orbán Viktor egy indiai származású, Magyarországon élő ájurvédikus gyógyító oldalán tűnt fel az indiai Kerala államban, akiről azt mondja, ismeri, de azt már nem árulja el, honnan. Orbán azt is mondta: nem egészségügyi kezelés miatt utazott ki. Nem messze onnan, ahol a miniszterelnök nyaral, van egy ájurvédikus klinika, ahova az indiai ismerőse Magyarországról közvetít betegeket kezelésre. Felhívtuk a klinikát, és beszéltünk valakivel, akit a gyógyító oda közvetített volna kezelésre.