2007. szeptember. 19. 16:30 MTI Utolsó frissítés: 2007. szeptember. 19. 16:28 Plázs

Rákot okozhat a lombikprogram?

"Aki utánanéz a mellrák rizikófaktorainak, rögtön ott találja a kockázati tényezők között a hormonszint hirtelen megváltozását. Márpedig a hormonszint mesterséges megemelése az in vitro fertilizáció (lombikbébiprogram) első szakaszának egyik fő eleme" - olvasható az Éva magazin csütörtökön megjelenő számában, amely több cikkében foglalkozik a mellrákkal.

Nem létezik hivatalos felmérés, és emiatt hivatalos tájékoztatás sem a lombikprogramban résztvevő nők veszélyeztetettségéről. "A meddőségi központokban tömött sorban ülnek a lombikbébi-beültetésre váró anyukák, és nagy részüknek fogalma sincs, milyen kezeléssel készítik fel a szervezetét arra, hogy a baba ott fejlődhessen. Hormonkezelés - ezt mindenki tudja, de hogy mit és miért kap, azt már kevesen ismerik" - olvasható a magazinban. A cikkben megszólaltatták Dr. Konc Jánost, a Budai Meddőségi Központ szülész-nőgyógyász főorvosát, aki elmondta: "A két hétig tartó hormonkezelés, amellyel a tüszők számát növelik, olyan rövid ideig tart, hogy egészséges és harmincöt év alatti nőknél nem okozhat elváltozást. Az viszont nem kizárt, hogy a kezelés a kialakulófélben lévő daganatot aktivizálja". 

Létezik egy veszélyeztetett korosztály is: a negyven év felettiek. Ők a beültetésre vállalkozóknak nagyjából 10 százalékát képviselik. A szakember szerint ebben a kérdésben nincs szakmai protokoll, minden orvos maga dönti el, hogy végez-e beültetést ennyi idős nőnél. "Dr. Konc János saját szabályrendszert dolgozott ki: aki hozzá fordul és elmúlt 35 éves, az kötelezően mammográfiára megy, s ha bármilyen elváltozást tapasztalnak, a beültetés elmarad" - áll a cikkben. A lap ismerteti még a betegeknek nyújtható egyéni és szervezett segítségnyújtás lehetőségeit, a gyógyulási folyamatot és a mellhelyreállító műtét menetét. 
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.