Allergia: mennyibe kerül a betegnek az OEP takarékossága?
Radikális változáson esett át a gyógyszertámogatási rendszer ez év elején. Ennek következményeként több kedvelt allergia-, illetve asztmagyógyszer is kikerült a támogatott készítmények köréből. A gyógyszerkassza mindenképpen jól jár, 70 milliárdot takarít meg a döntéssel. De többe kerül-e ez a betegeknek?
Gyurcsány blogolt is róla |
„Megállíthatatlannak tűnő módon növekedtek az elmúlt években a gyógyszerkiadásaink: 1998 és 2005-2006 között csaknem megháromszorozódott az, amit gyógyszertámogatásra a közös kasszából költöttünk. Csináltam egy előrejelzést, hogyha ezt a tempót folytatjuk, akkor mi fog történni a következő évtized közepére: ezer milliárdos nagyságúra növekedne az adófizetők által megtérítendő gyógyszertámogatás. Nyilván tarthatatlan a helyzet” – indokolta blogbejegyzésében nemrégiben Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, miért is volt szükség a gyógyszertámogatási rendszer átszabására. |
"Igaz, januárban változott a gyógyszertámogatási rendszer, de az allergiaszezon nemrég kezdődött, így mindenki most kezdett el panaszkodni és értetlenkedni. Kommunikációs nehézségek persze itt is vannak: olyan is megtörtént például, hogy az orvos a már nem támogatott gyógyszert írta fel betegének, mit sem tudva arról, hogy már kétszer annyiba kerül, holott neki kötelessége lenne nyomon követni a változásokat" – osztja meg tapasztalatait Molnár Márk, az Országos Egészségügyi Pénztár (OEP) gyógyszerügyi főosztályvezetője. Véleménye szerint a többség leragad annál, hogy változott a támogatott gyógyszerek köre, aminek következtében drágábbak lettek olyan termékek, amelyeket évek óta kedvezményesen lehetett megvenni. "Ez valóban így van, de nincsenek tisztában azzal, hogy milyen más intézkedések történtek, amelyek igencsak befolyásolják a gyógyszerárak alakulását. Közben beindult a verseny: szinte valamennyi drága originális gyógyszernek van generikus változata, amely ugyanazokat a hatóanyagokat tartalmazza, s jóval olcsóbban hozzá lehet jutni" - érvel.
Originális kontra generikus | |
|
Az általános jogcímen lévő készítmények 50 százalék helyett 25 százalékos támogatással érhetők el január 16. után, a csak szakorvos által felírható gyógyszerek körében a korábbi 90 százalékos támogatás helyett bizonyos termékeknél 70 százalékra csökkent a támogatás mértéke. „Első hallásra valóban drasztikus lépésnek tűnik a gyógyszertámogatás megnyirbálása” – mondta a hvg.hu-nak Molnár Márk, de gyorsan hozzáteszi: ha alaposabban megvizsgáljuk a változásokat, hamar rájövünk, nemcsak a gyógyszerkasszának tesz jót a váltás – 2006-ról 2007-re közel 70 milliárd forintot takarítanak meg –, a betegeknek sem kell mélyebbre a zsebükbe nyúlniuk, kivéve, ha mindenképpen a drágább gyógyszert akarják megvenni.
Támogatás asztmásoknak | |
A gyakorlatban mindez azt jelenti, hogy a korábban sokak által szedett originális készítmények kiesnek a támogatásból, mert a gyártók nem voltak hajlandóak árat csökkenteni – magyarázza az OEP munkatársa, aki gyorsan hozzáteszi: nyolc-tíz generikus gyógyszert azonban támogatnak. Külföldi példák is azt mutatják, hogy az originális készítmények kikerülnek a támogatás köréből, mert nem hajlandó a gyártó árat csökkenteni – utal a főosztályvezető a nemzetközi tendenciákra. „A hozzáállásunkon kell változtatni, azaz hatóanyagokban kell gondolkodnunk és nem márkanevekben; tőlünk nyugatabbra ez így van, itt az ideje, hogy nálunk is jó irányba változzanak a dolgok” – fakad ki Molnár Márk, aki nem érti, hogy egyesek miért tragédiaként fogják fel a változást. Ha két szer ugyanazt tartalmazza, és ugyanúgy szívódik fel, a hatásuk is ugyanolyan kell legyen – teszi hozzá. A OEP szakembere szerint nagyon sok múlik azon, hogyan adja oda az adott gyógyszert az orvos, vagy a patikus: „ez egy olcsó termék, úgysem lesz jó” vagy „tessék elhinni, ez is ugyanazt tudja, mint az előző, csak más a neve, s jóval olcsóbb”.
„Bár vannak generikus készítmények, nem biztos, hogy a hatásuk ugyanolyan erős, és a mellékhatások tekintetében is lehetnek eltérések” – magyarázta Csajbók Réka, a budapesti Bajcsy-Zsilinszky Kórház Füll-Orr-Gége Osztályának adjunktusa, aki hozzáteszi azt is, minden évben egyre több embert érint az allergia. Sokan és sokszor hivatkoznak arra, hogy a drágább gyógyszerek nem feltétlenül jobbak, és az olcsóbb készítmények is alkalmasak lehetnek a betegségek kezelésére. Ez bizonyos esetekben így lehet, de a korszerűbb terápiák általában kevesebb mellékhatással kezelik a problémát, és alkalmazásuk esetén a betegnek nem feltétlenül kell a gyógyszer szedése mellett szemcseppet vagy orrspayt is használnia. „Hosszú távon érdemesebb lenne a modernebb, hatékonyabb – nem feltétlenül drágább – készítményeket támogatni” – sommáz a doktornő.