2007. május. 14. 11:20 MTI Utolsó frissítés: 2007. május. 14. 11:21 Plázs

Vészesen híznak az amerikaiak

Vészes ütemben hízik Amerika; a kóros elhízással kapcsolatos egészségügyi kezelések ma már többe kerülnek az Egyesült Államoknak, mint a dohányzás vagy az alkoholizmus okozta betegségek gyógyítása.

Az utóbbi két évtizedben megállíthatatlanul nőtt a túlsúlyos emberek, különösen a vészesen kövérek lakosságon belüli aránya - állapította meg friss tanulmányában a neves washingtoni kutatóintézet, a Rand Corporation.
 
Az agytröszt értékelése szerint Amerikában valóságos "elhízási járvány" figyelhető meg. Az elhízást gyógyítani hivatott különféle műtéteknek nincsen érzékelhető hatásuk, és a fiatalok körében is terjedő kövérségnek olyan növekvő egészségügyi vonzatai vannak, amelyek veszélyeztetik az egészségügyi programok megtakarításait.
 
A Rand tanulmánya szerint a kórosan túlsúlyos, a normálisnál több mint 50 kilogrammal nehezebb emberek aránya 2000 és 2005 között 50 százalékkal nőtt. Ez kétszer nagyobb ütem, mint a mérsékelten elhízottak arányának növekedése. A nonprofit intézet riasztónak tartja, hogy az elhízottak köre megállíthatatlannak tűnő tempóban növekszik. A kutatás szerint egyre többen folyamodnak a legdrasztikusabb megoldáshoz, a sebészeti beavatkozáshoz.
 
A Public Health magazinban publikálandó kutatás szerint a jelzett öt évben a 30-as testtömeg-indexű emberek aránya 24 százalékkal nőt, míg a kórosan kövéreké, a 40-es mutató felett (ez egy 180 centiméter magas ember esetében 130 kilogrammos testsúlyt jelent) a növekedés 50 százalékos volt. Az 50-es vagy annál nagyobb indexűek aránya 75 százalékkal nőtt.
 
Az adatok szerint a 300 milliós amerikai lakosság 3 százaléka kórosan kövér. Ezt önbevallás alapján mérték fel, a szakértők szerint a valós adat ennél nagyobb. A kövérség elleni sebészeti beavatkozások az 1998-as 13 ezerről 2003-ban 100 ezerre nőtt, míg tavaly az ilyen műtétek száma becslések szerint elérte a 200 ezret. A Rand tanulmánya az elhízási járvány okaira nem tért ki, csak arra koncentrált, hogy a jelenség olyan fokot ért el, amely lassan már veszélyezteti az egészségügyi rendszer működését.