Évente tizenhatezer infarktus, életmódváltással megelőzhető lenne
Az utóbbi tizenöt évben 40 százalékkal csökkent a szívinfarktusos halálesetek száma, ami annak köszönhető, hogy a szív- és érrendszeri betegeket ma már sokkal korszerűbben és gyorsabban tudják ellátni.
Évente 15-16 ezer embert ér szívinfarktus, s a kórházba kerülő betegeknek a három-négy százaléka hal meg - mondta Zámolyi Károly, a Magyar Kardiológusok Társaságának elnöke Balatonfüreden, a társaság négynapos tudományos kongresszusán.
Az infarktusok és a halálesetek száma az utóbbi években határozottan csökkenő tendenciát mutat - tette hozzá Zámolyi Károly professzor, hozzátéve: az utóbbi 15 évben 40 százalékkal csökkent a szívinfarktusos halálesetek száma, ami szerinte annak a következménye, hogy a szív- és érrendszeri betegeket ma már sokkal korszerűbben és gyorsabban tudják ellátni.
Zámolyi Károly felhívta a figyelmet arra is, hogy a bajt sokan megelőzhetnék egyszerű életmódváltással; napi 25-30 perces sétával, a testsúly 5-10 százalékos csökkentésével és a káros szenvedélyek (dohányzás, alkohol) mellőzésével vagy legalább jelentős mérséklésével.
Magyarországon jelenleg 16 katéteres (balonos) laboratórium van - ebből öt a fővárosban -, s az a cél, hogy 50 kilométeres körzetenként legyen egy katétercentrum, azaz legkésőbb másfél óra alatt az infarktusos beteg szívgyógyászati szakellátásban részesülhessen.
Az akut infarktusok ellátása is úgynevezett "volumenkorlát" alá esik, ami hátrányosan befolyásolja az évek óta tartó kedvező folyamatokat, az infarktusok és halálesetek számának csökkenését - mondta a professzor, aki szerint tavaly óta ezt még súlyosbították azzal, hogy a súlyszám 100 százalék feletti teljesítése esetén egyáltalán nem fizet az egészségbiztosító, míg korábban degresszív módon ugyan, de azért finanszírozott.
Több mint egy éve "bombázzuk" a minisztériumot, hogy legalább az infarktusos betegekre vonatkozóan oldja fel a volumenkorlátot - mondta a kardiológusok társaságának elnöke, megjegyezve, hogy Molnár Lajos, a korábbi egészségügyi miniszter határozott ígéretet tett még tavaly arra, hogy a kardiológia és az onkológia elsőbbséget fog élvezni a finanszírozásban.
Ennek egyelőre még a nyomait sem láttuk - jegyezte meg a kardiológusok társaságának elnöke, hangsúlyozva ugyanakkor azt is, hogy ennek ellenére "az infarktusos betegeket természetesen igyekszünk mindig ellátni, infarktusos betegeket nem küldünk el, nem tehetünk várólistára". Ugyanakkor a nem sürgősségi, de katéterezésre szoruló betegek sem várhatnak fél vagy egy évet, nem kerülhetnek hosszú várólistára a volumenkorlát miatt.