A munkanélküliség legyengíti immunrendszerünket
A munkanélküliség okozta stressz károsítja az immunrendszer működését, ám ha sikerül állást szerezni, hamar helyreáll az immunrendszer - mutatták ki a California Egyetem kutatói.
A kísérlet során száz munkanélküli és száz dolgozó ember vérét vizsgálták meg időről időre négy hónapon át. (A programba kizárólag egészséges embereket vettek be.) Kiderült, hogy az esetek jelentős részében a munkanélküliek immunrendszere gyengébben működik, vagyis természetes ölősejtjeik (NK-sejtjeik) aktivitása kisebb.
Időközben azonban a kísérleti alanyok 25 százaléka talált állást, és a vérvizsgálatok tanúsága szerint az ő immunrendszerük normális működése helyreállt, más szóval természetes ölősejtjeik aktivitása újra kifogástalan lett.
Korábbi kutatások során világossá vált, hogy a krónikus stressz és a legyengült immunrendszeri működés, valamint a fertőzés és megbetegedés megnőtt veszélye között összefüggés áll fenn, de arról keveset tudtak a szakemberek, hogy mi történik az immunrendszerrel akkor, ha a stressz megszűnik.