2006. május. 16. 11:56 MTI Utolsó frissítés: 2006. május. 16. 11:38 Plázs

El lehet hagyni a kemoterápiát?

Az emlőrák kezelésében alapvető változásra kerülhet sor a közeljövőben, sok nőnél teljesen el lehet majd hagyni a kemoterápiát - írta amerikai onkológusokra hivatkozva a New York Times.

Ha a mostanában induló két kutatáshoz hasonló, más nagy vizsgálatok is alátámasztják majd a lap beszámolójában közölt új elképzeléseket, lényegi változás történhet a mellrák ellátásában. Eddig folyamatosan növekedett a kezelésnél alkalmazható gyógyszerek száma, nőttek a gyógyszeradagok, mind rövidültek a kemoterápiás ciklusok közötti szünetek, és állandóan nőtt a mind drasztikusabb terápia időtartama is.

A korábbi, de jelenleg is érvényes amerikai szakmai ajánlás szerint az országban évente mellrákkal diagnosztizált 200 ezer nő csaknem mindegyikének adandó kemoterápia. Az új megközelítés szerint azonban tulajdonképpen csak annak a mintegy 30 százaléknyi betegnek volna rá szüksége, akiknél nem az ösztrogén hormonhoz köthető a rák kifejlődése.

Bár sok adat áll rendelkezésre, az új bizonyítékok értelmezése körül egyelőre sok a bizonytalanság. Ha igaz is, hogy a hormonfüggő rákban szenvedő nők egy részénél elhagyható a kemoterápia, senki nem tudja ma még biztonsággal meghatározni, hogy ki tartoznak e csoportba. Akad orvos, aki már ritkította a kemoterápiát, mindenkire érvényes megoldás azonban nincs. Akár egy évtizedbe is beletelhet, amíg a két megkezdett, illetve megkezdendő (amerikai és európai) vizsgálat választ adhat a kérdésre.

Az Egyesült Államokban a vizsgálathoz május végén kezdik gyűjteni a résztvevőket - olyan nőket, akiknél ösztrogénfüggő a tumor és még nem terjedt túl a mellen. A véletlenszerűen összeállított egyik amerikai csoport a standard kezelést kapja (itt a kemoterápiát az ösztrogén-tumort "kiéheztető" tamoxifen gyógyszer követi) a másik csoportnak csak tamoxifent adnak.

Egy biztos: az érvényes amerikai és európai ajánlás szerint csaknem minden olyan mellrák esetén, mely túlterjed a tejmirigyekre korlátozódó legkorábbi fázison, szükség van kemoterápiás kezelésre. Jó okkal hivatkozik sok onkológus a nagy kutatások sorára, melyek azt mutatják, ez a kezelés életet menthet, ráadásul az újabb és agresszívabb eszköztár nem más, mint a régiek továbbfejlesztett változata. Ezért ma az a helyzet, hogy az USA-ban is akkor nyugodtak az onkológusok, ha mindenkinek a legagresszívabb kezelést adják.