"Emberszabású" egerek a rákgyógyászatban
Az állatkísérletekben ártalmatlannak tűnő gyógyszerek klinikai kipróbálásuk során nem várt biológiai reakciót válthatnak ki, amelynek kiküszöbölésére izraeli tudósok a laboratóriumi állatok és az emberek közé "emberszabású" egereket iktatnának be.
Az ártalmatlannak tűnő gyógyszerek klinikai tesztelése embereken súlyos tünetekkel járhat. Márciusban Nagy-Britanniában az egyik készítmény tesztelésében résztvevő hat egészséges önkéntes az intenzív osztályra került. Hogy elkerüljék a hasonló eseteket, Karl Skorecki, az izraeli Technionhoz tartozó Rappaport Intézet igazgatója a kísérleteket "emberszabású" egereken végezné. Skorecki a laboratóriumi egereket emberi őssejtekkel kezelte. Az őssejtes injekciók eredményeként az egerekben emberi szövetek (erek, kötőszövet, csontszövet) fejlődtek ki.
Az intézetben az "emberszabású" egereken már teszteltek egy új daganatellenes készítményt. A gyógyszer, amely igen hatékonynak bizonyult, ha "közönséges" egerek rákos daganatát kezeltek vele, az emberi őssejtekkel "beoltott" kísérleti állatoknál semmiféle eredményre nem vezetett.
A következő fázisban a tudósok a készítmény iránt rezisztens sejteket vizsgálják. Véleményük szerint ez a kísérlet esetleg segít megválaszolni azt a kérdést, hogy miért sikerült az elmúlt évtizedekben az egerek millióit kigyógyítani a rákból, ám miért nem váltják be ezek a szerek a hozzájuk fűzött reményeket, ha emberekről van szó.