2006. május. 03. 12:09 MTI Utolsó frissítés: 2006. május. 03. 12:16 Plázs

Lejárt az állatkísérletek kora?

A vegyi anyagok ártalmasságát megállapító teszteket a német kutatók embrionális őssejteken akarják végrehajtani, így helyettesítve számos állatkísérletet.

A Die Welt című német lap tudósítása szerint egy kölni biotechnológiai vállalkozás olcsóbban tudja elvégezni a szükséges teszteket, így hajtva végre a tervezett uniós vegyipari rendeletet, az ún. REACH-et, amely mintegy 30000 vegyszer ismételt tesztelését írja elő.

Az Axiogenesis nevű cég 600 millió eurót, vagyis mintegy 160 milliárd forintot akar megtakarítani ezzel az eljárással. A "R.E.Tox" technológia három héten belül kimutatja, ha egy vegyi, vagy gyógyszerészeti anyag a sejteket, vagy az embrionális fejlődést károsítja. A szabványosított módszer hónapokkal rövidíti le a kísérleti szakaszt, egyúttal pedig megszünteti állatok százain, sőt ezrein a kísérletezést. Egyúttal lehetségessé válik egyes kötőanyagok hatékonysági vizsgálata is, vagyis az, hogy milyen hatásuk van különböző alapanyagokkal együtt.

Az eljárás maga az egerek embrionális őssejtjein alapszik, amelyek bizonyos laboratóriumi feltételek között szívizom sejtekké fejlődnek. Azt, hogy milyen hatásuk van az egyes alapanyagoknak erre a fejlődési folyamatra, az úgynevezett kontroll-kultúrákkal való összehasonlítás mutatja meg. Miután a kísérlet során genetikailag módosították az őssejteket, és így zölden fluoreszkáló fehérje alakult ki bennük, ezért lehetséges az egyszerű mérési eljárás, mondta Silke Schwengberg, aki az Axiogenesis-nél a sejtkultúra és toxikológia részleget vezeti.

A "R.E.Tox" révén sikerült egy stabil rendszert teremteni és működtetni, amelynek hatékonysága részben meghaladja a szokványos állatkísérletek hatékonyságát.