2006. május. 09. 15:30 MTI Utolsó frissítés: 2006. május. 09. 15:22 Plázs

Nem csökken a lelki betegek száma hazánkban

Nem csökken a lelki betegek száma Magyarországon. A hétvégén, 34 szolgálatnál nyújtanak ingyen hívható, anonim telefonos lelkisegélyt a rászorulóknak.

Az elmúlt évek tapasztalatai alapján "sajnos se nem csökkent, se nem nőtt" azok száma, akik lelki gondjaik miatt keresik fel a Magyar Lelki Elsősegély Telefonszolgálatok Szövetségének (LESZ) országos kiterjedésű telefonsegély-nyújtó szolgálatát - mondta Bőviz Gábor pszichiáter, a LESZ elnöke.

Magyarországon 1998 óta szerveznek nyílt napokat azok számára, akik valamilyen mentálhigiénés problémájuk miatt segítségre szorulnak. Számukra a mostani hétvégén - pénteken és szombaton - 24 órás telefonügyeletet biztosítanak az országban működő 34 lelki támogatást nyújtó szolgálatnál.

A telefonhálózat minden nap működik, 6-8 órás szolgálati időben. Tavaly 600 ezer hívást regisztráltak - mondta az elnök. Bőviz Gábor hozzátette, hogy 2003-ban rekord számú lelki panasz érkezett, mintegy 924 ezer telefonhívás. Azóta, ahogy egyre több mobiltelefon van forgalomban, jelentősen csökken a hívások aránya, mert ingyen csak a vonalas készülékekről hívhatnak bennünket - mondta az elnök, aki szerint még távolinak tűnik az az európai gyakorlat, hogy mobilkészülékekről is ingyenes legyen a segélynyújtó hívás.

A magyar LESZ ingyenesen, úgynevezett zöldszámon hívható anonim szolgáltatás nyújt mintegy 600-800 önkéntes segítségével.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.