Az egykulcsos családi adórendszert akkor lehet megítélni, ha együtt vizsgáljuk a hatékonysági és a társadalmi szempontokat. A miniszter nem helytálló álláspontot képvisel az állam újraelosztó szerepéről és az igazságosságról.
A második Orbán-kormány jelentősen átalakítja az adórendszert. Három év alatt bevezeti az egykulcsos, 16 százalékos jövedelemadót, mellyel több szomszédos országot követ. (Bár a családi adókedvezmény bevezetése miatt helyesebb lenne kvázi egykulcsos adóról beszélni.) A kormánytöbbség egyenesen alkotmányba foglalta az új adórendszer védelmét, hogy a belátható jövőben az egykulcsos szja olyan magától értetődő legyen, mint az emberi méltósághoz vagy a gyülekezéshez való jog.
Matolcsy György szerint az egykulcsos adó sikerességének három oka van: Az egyik, hogy sikerült szakítani az irigységre épülő gondolkodásmóddal. Ez azt mondta, minél többet keres valaki, aránytalanul kell több adót fizetnie azért, mert ... és itt hosszú sor következett, mögötte az irigységgel. Másrészt sikerült kettéválasztani a szakmai hatékonysági elvet és a szociálpolitikai elvet a gazdaságpolitikában. Az egykulcsos, arányos adónak az adórendszer hatékonyságát kell ösztönözni. A harmadik a 16 százalék - olvasható a Szuverén oldalon. Mi a pénzügyminiszter érvelésének a komoly hibája? A szuveren.hu oldalon megtalálja a választ.