Napi merítés hvg.hu 2010. december. 24. 23:38

A legnagyobb tévhitek a grafológiáról

A Nyelvisztán blog szerzője friss bejegyzésben annak jár utána, miért vagyunk szkeptikusak a kézírásalapú személyiségvizsgálattal kapcsolatosan.

A grafológusok előszeretettel érvelnek azzal, hogy a pszichológiát sem tartották sokáig tudománynak, aztán mégis kivívta magának az elismerést. Igen, ez azonban nem igaz a blogger szerint. A pszichológia kialakulásakor ugyanis még nem voltak jól rögzített elképzelések arról, mitől lesz valami tudomány. Már az ókorban is sokan írtak a gondolkodásról, a „psziché” fogalma az ókori görög filozófusoktól eredeztethető. A tudomány mai értelemben vett általános módszertana azonban még nem létezett: nem végeztek ismételt kísérleteket, nem állítottak fel vizsgálandó hipotéziseket. A grafológia központi állításai, hogy a személyiségjellemzők megbízhatóan kideríthetőek abból, hogy megvizsgáljuk az illető személy írását; illetve hogy a grafológusok erre jobban képesek, mint az e tekintetben képzetlen emberek. Ha egy témában sok hasonló vizsgálat születik, azokat egy erre a célra kitalált eljárással összesítik a tudósok – ezt metaanalízisnek hívják. Ha bármilyen módszer hatékonyságára kíváncsiak vagyunk, érdemes először az idevágó metaanalíziseket megkeresni - olvasható a blogon.

Kíváncsi a teljes bejegyzésre? Kíváncsi arra, hogy akkor mégis mért hisznek az emberek a grafológiában? A Nyelvisztán blogon elolvashatja.