Nem megalapozott az a vélekedés, hogy a társadalom közönyösen szemléli a kormánytöbbség jogállamellenes lépéseit.
Ezekben a hetekben sokan teszik fel a kérdést: vajon a közvélemény miért nem kel határozottan az alkotmányos alapintézmények védelmére? A tiltakozás látványos megnyilvánulásainak hiányát a választók érdektelenségével, cinizmusával, esetleg a demokráciától történt elfordulásával magyarázzák. Mindebből pedig komor következtetéseket vonnak le a demokratikus jogállam túlélési esélyeire, illetve az esetleges későbbi korrekcióra nézve. Indokolt-e ez a borúlátás? - teszi fel a blog szerzője.
Alapvető fontosságú, hogy miként gondolkodunk erről a kérdésről, mert az alkotmányos demokráciában esett kár már eddig is olyan mértékű, hogy a helyreállítás, akármikor kerül is rá sor, jelentős, rendszerszintű kiigazítást tesz majd szükségessé, és a közvélemény lényeges tényező lesz abban, hogy ez mikor, milyen körülmények között történik meg - véli a blogger. Ezért lényeges, hogy miképp értelmezzük azt a keveset, ami a közvéleménynek a jogállamiság elleni lépésekhez kialakított viszonyulásáról tudható.
De vajon a továbbra is kitartó szavazók magas száma nem mutatja önmagában is azt, hogy az embereket nem zavarják a demokratikus köztársaság elleni lépések? A cikkből megtudhatja, kattintson!