Napi merítés hvg.hu 2010. november. 01. 15:10

Hogyan módosítják más országokban az alkotmányt?

Manapság hazánkban a közbeszéd erőteljesen foglalkozik az alkotmány módosítására vonatkozó jogi szabályozással, már csak azért is, mert a jelenlegi kormánypárt rendkívül gyakran él és kíván élni ezzel a jogosítványával. De hogyan módosítanak más országokban alkotmányt?

Svájcban előszeretettel és széles körben alkalmazzák a népszavazás intézményét, az államéletet illető legfontosabb kérdésekben – így az alkotmány módosításairól is – minden esetben kikéri a vezetés a lakosság véleményét. A szövetségi államokban, mint például az Amerikai Egyesült Államok, az alkotmánymódosításokat a tagállamoknak is el kell fogadniuk, nem csak a szövetségi szintnek. Az amerikai alkotmány módosítását vagy a Kongresszus két házának kétharmada, vagy a szövetségi államok kétharmada által összehívott alkotmányozó nemzetgyűlés kezdeményezheti, Ha egy módosítást a Kongresszus elfogadott, azt utána legalább az államok háromnegyedének ratifikálnia kell ahhoz, hogy hatályba is lépjen. Az alkotmány huszonhetedik módosításakor például 203 évet kellett várni arra, hogy elegendő számú állam fogadja el a passzust, hiszen a módosítást 1789-ben indítványozták, és csak 1992-ben fogadták el - olvasható az Alkotmányblogon. Kíváncsi a teljes bejegyzésre? Látogasson el az Alkotmányblogra.
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.