Milyen értelemben tekinthető történelmi munkának a Da Vinci kód alapjául szolgáló könyv, amely megismertette a világot a Sion-renddel? A szerzői által történetileg megalapozottnak csúfolt munka az összeesküvés-elméletek specialistájának boncasztalán, az Urbanlegends.hu blog legfrissebb bejegyzésében.
Az ismert történelemmagyarázó Henry Lincoln 1969-ben egy papírkötésű könyvet vásárolt a franciaországi Cévenne-ekben – kezdi a hosszú történetet David Aaronovitch, a közelmúltban megjelent VUDU-történelem című könyv szerzője. A Gérard de Sède által írott Az elátkozott kincs egy 19. századi papról szól, aki talál valami rendkívülit a templomában, majd új tudása birtokában hatalmas vagyont halmoz fel. A fiktív könyv egy hiányossága azonban felkeltette Lincoln figyelmét: miközben bemutatta a pap által megfejtett, titkosírással készült dokumentumokat, a szöveg kibetűzésére már nem vette a fáradságot. Lincoln azonban megfejtette a titkosírást, és mélyebb jelentésrétegeket sejtett meg a könyvben.
Miután megbízást kapott a BBC történelmi-régészeti magazinjától a téma feldolgozására, s további információk birtokába jutott a könyv írójától, három ismeretterjesztő filmet készített a BBC számára. A történetből könyv is született, amiből „kiderült”, hogy Jézus és Mária Magdolna szerelmi viszonyt folytattak és Jézusnak és Mária Magdolnának legalább egy gyermeke született. Jézus keresztre feszítése után Mária Magdolna a gyermekkel – vagy gyermekekkel – Gallia déli részére menekült, s az ottani zsidó közösségben rejtőzött el. Négyszáz évvel később Jézus egyik leszármazottja beházasodott egy arisztokrata családba, és megkezdte a későbbi Franciaország területeinek egyesítését. Ez a család tehát, a Merovingok, nemcsak királyi dinasztia, hanem a Messiás vér szerinti örököse is volt - legalábbis a könyv szerint.
Hogy mi az igazság, kik álltak a történet mögött, elolvashatja az Urbanlegends.hu blogon.