Napi merítés hvg.hu 2010. március. 26. 14:49

Miért motiválatlanok az egyetemi hallgatók?

Üres előadók, kávézgató diákok. „Elég nekem a kettes, úgysem nézi senki”: sok egyetemen így vélekednek a hallgatók - olvasható a Fakt blogon.

A blog szerzője nem is foglalkozott addig a magyar egyetemisták hozzáállásával, amíg Szingapúrba nem került. Ott szembesült azzal, hogy az egyetemen teljesen más a diákok mentalitása, mint itthon, a hallgatók folyamatosan hajtanak. Mi a különbség oka? Tette fel a kérdést a blogger. Az osztályzási rendszer veti fel. Ugyanis míg Magyarországon, a Corvinus Egyetemen 100 pontból elég 70 pont a hármas osztályzathoz, addig a szingapúri egyetemen (National University of Singapore) teljesen más a helyzet.

Minden értékelés relatív, hiszen normáleloszlás szerint kapják a hallgatók a jegyet. Ez azt jelenti, hogy a ténylegesen legjobb 10 százalék kap az ötösnek megfelelő osztályzatot, utána következnek a négyesek, és ez így  tovább. Ha valakinek például 70 pontja van, de az osztályban mindenki más 80 és 95 között teljesít, akkor már annak is örülhet a hallgató, ha átengedik. A rendszer nagy versenyt generál, minden előadó és szeminárium teltházas - írja a blog szerzője. Részletekért látogasson el a Fakt blogra.

hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.