Napi merítés hvg.hu 2010. március. 15. 21:13

A nagy dunai árvíz története

Március 15-e emberemlékezet óta az 1848-as forradalmi események ünnepnapja, ám 10 évvel korábban, 1838. március 15-én ugyanezen a napon volt a nagy dunai árvíz is, a maga 1030 centiméteres vízszintjével - olvasható a Történelem mindenkinek blogon.

Bár pesti árvíznek hívjuk, lényegében Esztergomtól Szabadszállásig végigpusztította a Duna-völgyét, köszönhetően annak, hogy többfelé, az egész szakaszon több jeges torlasz képződött, melyek különböző időkben szakadtak fel. Az ár tetőzése március 13-án Esztergomnál volt, majd március 15-én a pest-budai szakaszon. A Dunán az egyes "nagy emlékezetű" árvizek különböző okok miatt képződtek. Volt, hogy hirtelen egyszerre fellépő kedvezőtlen időjárási körülmények miatt, volt, hogy tartósan fennálló, de közvetlen veszélyt nem jelentő kockázatot egy attól független másik tényező fordít természeti kárrá. Az 1838. évi jeges árat a tartós nagy hideg és a jégképződést követően tavasszal hirtelen fellépő magas árhullám okozta. A Történelem mindenkinek blog olyan megközelítésben próbálja a nagy dunai árvizet bemutatni, ahogyan máshol nem lelhető fel, részletekért és képekért látogasson el a blogra.
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?