Okoz-e rákot a mobiltelefonálás?
Hétről hétre jelennek meg különböző tudományos intézetek kutatási eredményei arról, káros-e a mobiltelefonálás. E vita kapcsán a HVG hírkeltő hatásról ír, megnyugtató válasz a kérdésre mostanában nem várható.
Valószínűleg az sem hoz majd áttörést a vitában, ha végre nyilvánosságra hozzák a több mint egy évtizede kezdett nemzetközi kutatás, az Interphone eredményét – írja az Egészségügyi Világszervezet egyik volt szakértője, Michael Rapacholi olasz professzor a londoni New Scientist tudományos hetilapban. Mindeddig ugyanis csak országonkénti részeredményeket közöltek, de a HVG úgy tudja, hogy az Interphone tanulmánya talán az év végéig megjelenhet. Egyértelmű válasz azonban ettől sem várható, annak ellenére sem, hogy az eddigi részeredmények szerint nincs rákkeltő hatása a mobilozásnak, legföljebb arra utalnak jelek, hogy további kutatások esetleg találhatnak összefüggést egy-két ritka daganatos betegség és a telefonok rádióhullámai között. Ezt a tudományos bizonytalanságot a sajtó és a közvélemény azonban kockázatként értheti félre – aggódik a professzor.
Az Urbanlegends.hu blog idézi a közelmúltban magyarul is megjelent Pánikológia című könyvet, melynek szerzői szerint sok embert nyugtalanít az elektronikus készülékekből származó alacsony energiájú elektromágneses sugárzás. A vita fókuszában a mobiltelefonok állnak, valamint az a gyanú, hogy a kezünkben tartott készülék és a legközelebbi telefon között cikázó mikrohullámú jelek károsíthatják az agyunkat. Az érvelés felületesen szemlélve hihetőnek tűnik, mivel az emberek a fejükhöz szorítva tartják a telefonjaikat. De ebben az esetben sincs semmilyen perdöntő bizonyíték, ami igazolná a feltételezést. Viszont az ellenkezőjét sem sikerült bebizonyítani, így a kételyek sem oszlanak el.
További részletekért kattintson a blogra!