Törvénymódosítás a dohányreklámozásról
A reklámtörvény módosításával a dohányreklámozás területén Magyarország eleget tesz uniós jogharmonizációs kötelezettségének, egyidejűleg létrejön a közigazgatási hatósági eljárásról szóló törvény új szabályaival összhangban álló, rugalmasabb és hatékonyabb reklámfelügyeleti eljárás.
Egy 2003-as EK-irányelv átültetéséről van szó, emellett azt kellett figyelembe venni, hogy a közigazgatási hatósági eljárásról szóló törvény 2005. november 1-jén hatályba lép - mondta Dióssy Gábor, a gazdasági tárca államtitkára az előterjesztés általános vitájában. Az államtitkár szerint a témában hatályban lévő magyarországi törvény szigorú, ha úgy tetszik, az uniós irányelvnél is szigorúbb.
Megjegyezte, hogy a magyar jogrendszer csak négy esetben tesz kivételt a dohányreklámozás általános tilalma alól, ezért csak minimális változtatásokra van szükség.
"Hazánkban az egészségvédelmi szempontok már eddig is nagyobb súllyal jelentek meg a reklámtevékenység szabályozása során" - szögezte le. A jövőben az irányelv átültetésével azokban a sajtótermékekben, amelyek az Európai Gazdasági Térség államaiból származnak, ott nyomtatták és adták ki őket, tilos lesz dohánytermékeket reklámozni, vagyis tovább szűkül a kivételek köre. A tilalom kiterjed az internetre, az e-mailre is.
Az államtitkár kitért arra, hogy a javaslat az eddigi törvényi megfogalmazás, a világszintű nemzetközi motorsportrendezvény helyett a "nemzetgazdasági szempontból kiemelkedő jelentőségű esemény" vonatkozásában teszi lehetővé a dohányreklám közzétételének tilalma alóli felmentést. Dióssy szerint ez a módosítási forma figyelembe veszi az uniós irányelvet, ugyanakkor tekintettel van Magyarországnak a Forma-1-es Magyar Nagydíj megrendezése kapcsán korábban vállalt nemzetközi kötelezettségeire.
Az MSZP, a Fidesz és az MDF felszólaló képviselői egyetértettek abban, hogy az előterjesztés egy pontja, amely a dohányreklámozásnak a Forma-1-es magyar futamokon történő engedélyezését érinti, a jelenlegi megfogalmazásban nem elfogadható; az SZDSZ megosztott volt a kérdésben.
"Senki nem akarja kiűzni az országból a Forma-1-et, de ennek ürügyén a dohánygyártók számára nem tárhatjuk szélesre a kapukat" - fogalmazott Kökény Mihály.
Latorcai János (Fidesz) szintén azt fejtegette, hogy az előterjesztés szövege szubjektív szabályozásra ad lehetőséget. Szerinte ha csak a 2006-ig szóló Forma-1-es szerződés kötelezettségeiről lenne szó, nem lenne szükség erre a megfogalmazásra, hiszen a hatályos törvényben megvan a felmentésre a felhatalmazási lehetőség.
"Nem arról van szó, hogy új költségvetési forrásbevételre törekszik a kormányzat?" - tette fel a kérdést Latorcai János, aki azt javasolta, hogy vagy vegyék ki a vonatkozó kilencedik paragrafust az előterjesztésből, vagy pontosítsák úgy, hogy abból egyértelmű legyen: a felmentés csak a Forma-1-re vonatkozhat.
Szalay Gábor (SZDSZ) kitért arra, hogy az említett rész megfogalmazása miatt jó néhány civil szervezet is tiltakozott, szerintük is mintha kiterjesztené a kivételek körét, és megnyitná az utat a dohánytermékek széles körű promóciója előtt. A liberális képviselő mindazonáltal közölte, hogy ő maga alaptalannak tartja a félelmeket, és a szövegből kiderül: csak a Forma-1-es rendezvényre megkötött 2001-es szerződésre vonatkozik a felmentés lehetősége.
Frakciótársa, Béki Gabriella viszont azt mondta, maga is beadott egy módosító javaslatot, mert a gazdasági miniszter számára megadni tervezett felhatalmazás indokolatlanul nagy.
"A kormányok szándékai időnként változni tudnak. Csak a törvény a tiszta beszéd, a garancia" - jelentette ki Béki Gabriella. Csáky András (MDF) azt mondta, tudomása szerint Európában már csak Magyarországon engedik a Forma-1-ben a dohányipart reklámozni. Az ellenzéki képviselő szintén azt javasolta, hogy vegyék ki a 9-es pontot az előterjesztésből, akkor ugyanis az Országgyűlés egyhangú szavazással el tudja fogadni a törvényjavaslatot.
Dióssy Gábor reagálásában hangsúlyozta: a kormánynak nem áll szándékában kiterjesztően értelmezni a 9-es pontot, és plusz állami bevételt sem akarnak szert tenni a segítségével. Mint mondta, csak azt szeretnék, hogy Magyarország a Forma-1-es szerződés lejártáig élvezze a felmentés előnyeit, ami többmilliárdos árbevétellel jár. "Ha találnak jobb megoldást, a kormány támogatni fogja" - tette hozzá.
A fideszes Gógl Árpád szerint arról van szó, hogy bár a korábbi törvények példamutató módon próbálták szigorítani a dohányreklámokat, a kormány még mindig be akar hozni a rendszerbe egy elfogadhatatlan elemet. Megjegyezte, hogy a versenysport vonzó a fiatalok számára, és ott még nyerő a dohányreklám.
Gógl Árpád bejelentette, hogy frakciótársával, Frajna Imrével együtt módosító javaslatot nyújtott be, mert "a teljes egészség biztosítása fontosabb szempont, mint egy részgazdasági szempont". Az elnöklő Harrach Péter lezárta az általános vitát.