2005. június. 03. 08:15 MTI Utolsó frissítés: 2005. június. 03. 08:50 Itthon

Dohány-stop 2009-re a vendéglátóhelyeken

Az Európai Bizottság célja, hogy 2009-ig az uniós országok többségében érvényesüljön a vendéglátóhelyeken való dohányzás tilalma.

A Dohányfüstmentes Európáért elnevezésű csütörtöki luxemburgi konferencián - amelyen a tagországok kormányai, munkaadói és civil szervezetei képviseltették magukat - többek között arról volt szó, hogy mennyiben befolyásolja a tiltás a vendéglátóhelyek forgalmát, illetve arról is szó esett, hogy milyen gazdasági következményei lehetnek az éttermekben, kocsmákban, pubokban való dohányzás tilalmának - mondta Kökény Mihály népegészségügyi kormánymegbízott telefonon a konferencia helyszínéről.

A miniszteri biztos hozzátette: jelenleg négy európai uniós országban - Írországban, Olaszországban, Svédországban, Máltán - és Norvégiában van teljes dohányzási tilalom az éttermekben, kocsmákban.

Kökény elmondta, hogy a konferencián Írország és Olaszország képviselője arról számolt be, hogy nincsenek negatív tapasztalataik a tiltással kapcsolatban. Szerintük nem csökkent a forgalom a dohányfüstmentes vendéglátó helyeken, sőt, Írországban - egy közvélemény-kutatás alapján - az emberek 90 százaléka helyeselte a  tilalom bevezetését.

A konferencián a szakszervezetek is támogatták a teljes korlátozást, a munkavállalók egészségére hivatkozással, a szállodák és éttermek képviselői viszont a fokozatos bevezetést, illetve az önkéntességet hangsúlyozták - mondta Kökény Mihály.

Magyarországon az őszi parlamenti ülésszakon tervezik a nemdohányzók védelméről szóló törvény módosítását, amely teljes tilalmat szabna meg az egészségügyi és oktatási intézményekben, vagyis kimondaná, hogy ezekben az épületekben egyáltalán nem lehet rágyújtani.

Hirdetés
hvg360 Fülöp István 2025. január. 22. 15:03

4iG: „Az nem jó, ha megmondják, hogy valakivel nem dolgozhatunk”

Donald Trump második elnöki ciklusa alatt nem látott szintekre emelkedhet az Egyesült Államok és Kína technológiai háborúja, ami kifejezetten kínosan érintheti a kínai 5G-eszközöket előszeretettel alkalmazó európai távközlési cégeket. Köztük van a 4iG is, a céget arról kérdeztük, hogyan érintheti egy esetleges váltás.