Kult hvg.hu 2025. január. 21. 19:45

Aczél-kocka: a Kádár-kor egy társasjátékba sűrítve

A Kiscelli Múzeumban egy élő társasjátékban válik megtapasztalhatóvá, hogyan működik a hatalom manipulációja.

Kockadobással dől el, hogy a tiltott, a tűrt vagy a támogatott kategóriába kerül valaki?  Az aczéli kultúrpolitikában is sok múlt a véletlenen, de most a Kiscelli Múzeum Ország Lili-kiállításán játszható Labirintus című társasjátékáról beszélünk.

A cím egyszerre utal Ország Lili egyik legtöbbet használt szimbólumára, és a Kádár-kor világára, ahol a művész-, vagy általában az értelmiségi lét, az önkifejezés állandóan falakba ütközött. A siker pedig nem egyszer a hatalomnak való engedelmesség, az önfeladás, nem egyszer egyenesen az árulás útján volt lehetséges. A Budapest Bábszínház munkatársai, Hoffer Károly látványtervező és Végvári Viktória színházpedagógus által kitalált játékot játszó csapatoknak szembesülniük kell a Kádár-kor megnyomorító dilemmáival.

Hogy jön ide a Bábszínház? Egyrészt mert számos tiltott művész menedéke volt a szocializmusban a teátrum, Bálint Endre például plakátokat rajzolt, maga Ország Lili pedig báb- és látványtervezőként dolgozott.

Ha a játék során a támogatott művészek körébe tartozol, akkor a hatalom lép helyed, ha a tiltottak kategóriájába kerülsz, akkor szabadon lépkedhetsz ugyan, de számos nehezítő tényezővel kell szembesülnöd, például egy csapattársat elveszítesz, aki a hatalom embere lesz a továbbiakban. A játék lényege, hogy a táblán – ahol a játékosok úgy mozognak, mint az élő sakkfigurák – a csapatvezető eljusson a középponthoz. Ám közben el kell kerülniük, hogy a hatalom manipulálta labirintus ne záródjon be a cél előtt számukra. A játék színházi eszközöket is használ, hiszen a csapatok konfliktusba kerülnek a hatalommal, alkudoznak vele vagy lázadnak ellened. 

Legközelebb január 31-én lehet kipróbálni a Labirintus játékot a Kiscelli Múzeum Ország Lili-kiállításán.

hvg360 Szentirmai Áron 2025. március. 31. 17:05

Szinte lehetetlen olyan táskához jutni, ami Rogán Barbarának van

Kiemelkedő minőség, jól tartott dolgozók és évszázados hagyomány – az Hermès táskák irreálisan magasnak tűnő áraira akad bőven magyarázat. A termékeik azonban nemcsak méregdrágák, hanem kifejezetten nehéz szert tenni rájuk. Érdekes tény: Rogán Barbara táskájának első modelljét egy hányózacskó hátoldalára skiccelte fel a tervező.