Kult hvg.hu/MTI 2024. december. 17. 14:37

Ötvenéves a „Vajdaság Paganinije”, Lajkó Félix

Alexander Balanescu szerint a palicsi hegedűs, Lajkó Félix akár az egységes Európa szimbolikus alakja is lehetne, mert a muzsikájával lebontja az etnikai, műfaji korlátokat. Bár rendszeresen a legjobb világzenei produkciók közé kerülnek az albumai, ő maga nem szereti ezt a skatulyázást.

Bár ma már a magyar határtól három kilométerre fekvő vajdasági Palicson él, Topolyán (Backa Topola) született, szülei pedagógusok. Első hangszerét, egy citerát tízévesen anyjától kapta, a hegedűt hatodikos korában vette a kezébe. Az alsófokú zeneiskolát három év alatt végezte el Kishegyesen (Mali Idos).

A szabadkai zenei középiskola második osztályát otthagyva, kölcsönkért hegedűvel indult el Budapestre, ahol a Dresch Quartett tagja lett; azóta ingázik a magyar főváros és Palics között.

Zenéjében fellelhető a kelet-közép-európai népzene, a dzsessz, a klasszikus zene, a rock és a blues hatása, eredeti módon ötvözi a folk, a dzsessz, a cigányzene és a zsidó klezmer muzsika elemeit.

Saját bevallása szerint mindenféle zenét hallgat, számára nem a műfajok a fontosak, hanem a zene. Szeret sokat gyakorolni, bár nem rutinszerűen iskolázik: fölveszi a hangszert és muzsikál.

Lajkó Félix: Ha Pesten laknék, már nem lennék életben

Tipikus esete volt a meg nem értett zseninek, amit ma már szégyell. A zenei kísérletezésekben kifogyhatatlan Lajkó Félix most egy hatfős csapatot gyűjtött maga köré. A zenei gondolkodása még természetesebb lett, a skatulyákat és a besorolásokat viszont még mindig utálja.

Lajkó Félix sok neves együttessel és egyéniséggel dolgozott, játékával világszerte elbűvölte közönségét, az Egyesült Államoktól Németországon át Japánig egyaránt fellépett, az itthoni fesztiválok rendszeres részvevője.

Ő komponálta az 1998-as szarajevói kulturális fesztivál himnuszát, 2000-ben ő nyitotta meg a monacói Grimaldi Fórum kulturális és konferencia központot, s zenét írt a Velencei Biennále Új Atlantisz felé című projektjéhez.

2001-ben zenekarával vendége volt Pina Bausch világhírű német tánckoreográfus wuppertali fesztiváljának, fellépett a World Music Expón (Womex) is.

Szülőföldjén, a Vajdaságban 2009-ben turnézott először. Sokféle formációban játszott: tagja volt a Szabados György által alapított MaKUZ-nak (Magyar Királyi Udvari Zenekar), fellépett Varnus Xavér orgonaművésszel, Balázs János zongoraművésszel több alkalommal is improvizációs duóvá állt össze, szimfonikus-improvizatív koncertet adott a Budafoki Dohnányi Zenekarral. Többször találkozott a hangverseny-pódiumon a román Alexander Balanescu hegedűvirtuózzal és a szerb Boban Markovic rézfúvós zenekarával is. A vezénylés ugyanakkor nem foglalkoztatja, az érdekli, ahogy Haydn vagy Johann Strauss vezették együttesüket: hangszerrel a kezükben.

lajkó félix
A38

Első lemezét harminc éve adta ki. 2009-ben jelent meg Brasnyó Antal brácsás társaságában készített különleges albuma, A bokorból, amelynek anyagát a Palics környéki erdőben vették fel. A két zenész két évvel később kilenc Makovecz Imre által tervezett épületben koncertezett, a turné anyaga CD-n is megjelent.

A szuggesztív előadásmódjáról ismert virtuóz nemzetközileg is ismert és elismert. Mező című albuma (2013), amelyen csak citerán játszott, a World Music Charts Europe (WMCE) világzenei toplista élén állt – hasonlóra előtte csak másfél évtizeddel korábban volt példa, akkor Sebestyén Márta egy felvétele került ilyen rangos helyre.

2014-ben két lemeze is megjelent: a Végtelen című szimfonikus lemezét a Budafoki Dohnányi Zenekarral készítette, míg a másikat Lajkó Félix – Balázs János Jelszó címmel adta ki.

Most jöttem… című folklemeze 2016-ban a World Music Charts Europe harmadik helyére került. Legutóbbi albuma 2020-ban jelent meg – az öttagú új zenekarával felvett, Lajkó Félix and Band: Start című lemeze, amelyen hegedűn játszik, a régió több világzenei listáján is előkelő helyen szerepelt.

Ő volt Mundruczó Kornél 2008-ban bemutatott, Delta című filmjének zeneszerzője, s egyben főszereplője is, miután a rendező Bertók Lajos színművész halála után őt kérte fel erre. A Duna-deltában játszódó alkotás elnyerte a Magyar Filmszemle fődíját, s a legjobb filmzenének járó díját is. 2012-ben ő írta annak a dokumentumfilmnek a zenéjét, amelyet Szerbia az Oscar-díjra nevezett.

Lajkó Félix – A Madárnak (Official Music Video)

Lajko Felix’s first official music video. Recorded live, Felix and Violist Brasnyó Antal glide over the waters of Lillafüred in a wooden boat. A private concert for the trees and of course, for the birds.

A filmes munkái mellett a színház számára is dolgozik, komponál balettelőadáshoz, többek közt Bozsik Yvette koreográfiájához. Ő írta a Győri Balett előadásában színre került GisL című balett zenéjét (2021). Jancsó Miklós Játssz Félix, játssz! címmel forgatott róla kisfilmet. A zenész 40. születésnapja alkalmából koncertsorozatot tett Európa-szerte.

Lajkó Félix 1993-ban – a Dresch Quartettel – megkapta a Magyar Rádió eMeRTon díját, 1999-ben a Magyar Művészetért díjjal, 2005-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend tiszti keresztjével tüntették ki. 2000-ben Szabadka díszpolgára lett, 2014-ben a vajdasági magyar zenei kultúra nagyköveteként a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség (VMMSZ) aranyplakettjét vehette át, a következő évben megkapta a szerbiai Avantgárd Hagyománya-díjat, valamint a legrangosabb délvidéki művészeti elismerést, a Vajdasági Magyar Művészeti Díjat. 2016-ban Liszt Ferenc-díjban részesült.

LAJKO / BALANESCU / VOŁOSI – Live at Mupa Budapest (Speedmotion)

Félix Lajkó and Friends – (Live at Müpa Budapest) “Speedmotion” 2018.01.08. Follow Müpa Budapest: www.mupa.hu/en http://www.youtube.com/mupabudapest http://www.facebook.com/MupaBudapest http://twitter.com/mupabudapest http://instagram/mupabudapest Featuring: VOŁOSI Alexander Balanescu Recorded and mixed by Tomasz Kubisa Félix Lajkó has always been one of those musicians who affects the soul with special sensitivity, the kind who uses his instruments as an intermediary between himself and the world.

2020-ban a lengyel Volosival közösen készült lemezével –- amely hónapokon át szerepelt dobogós helyen a WMCE-listán, s amelyet az év legjobb tíz lemeze közé választott a legrangosabb világzenei szaklap, a brit Songlines – elnyerte a lengyel Fonogram-díjat, valamint a Fonogram – Magyar Zenei Díjat. 2024-ben érdemes művész lett.

hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 18. 17:45

Úgy felforgatta a dubaji csoki a pisztáciapiacot, hogy a törököknek már a baklavára se telik

A trendi csoki egyik összetevője a pisztáciakrém, a TikTokról indult mánia pedig akkora keresletet korbácsolt neki, hogy az alapjául szolgáló magvak – amúgy épp csökkenőben lévő – ára meredeken nőni kezdett, nem kis részben a török piacon hirtelen megjelent spekulánsoknak köszönhetően. A pisztáciafarmerek örülnek, a török fogyasztók meg csak a fogukat szívják az új lendületet kapó élelmiszer-infláció miatt.