2021 óta töltötte be ezt a tisztséget a bécsi egyetemen Shalini Randeria, aki lemondása után kutatásaival foglalkozik majd.
A Central European University (CEU) rektora, Shalini Randeria az egyetem munkatársainak küldött üzenetében jelentette be év végi távozását arra hivatkozva, hogy innentől kezdve kutatni szeretne. Témái közé tartozik a demográfiai pánik és a liberális demokráciák leépülése, valamint foglalkozik a nők jogaival és a kisebbségek és migránsok jogai elleni fellépéssel is – olvasható körlevelében.
Randeria felemlegeti, hogy nem volt egyszerű a világjárvány idején vezetni az egyetemet, és az sem segített a helyzeten, amikor az orosz kormány nemkívánatos szervezetnek nyilvánította a CEU-t. A háborúk okozta súlyos következményekről is megemlékezett a rektor és megköszönte a felsővezetői csapat munkáját.
„Szeretnék őszinte köszönetet mondani a szenátus tagjainak is a bizalmukért és támogatásukért, amely lehetővé tette számunkra, hogy áthidaljuk a nézeteltéréseket és közösen oldjuk meg az egyetem életében felmerülő összetett kérdéseket” – írta.
Kiemelte, hogy a CEU tudományos teljesítménye nem változott az elmúlt három évben, az intézmény több kurzussal is a világranglisták első 100 helyezettje között van, a hallgatók száma megháromszorozódott, és az egyetem 2021 óta 41 millió eurót (közel 17 milliárd forintot) szerzett különböző forrásokból kutatásra és ösztöndíjakra.
Levelében említ egy olyan programot is, amely regnálása alatt nem jöhetett létre, mert a pénzügyi forrásoknál is átrendezések történtek. „Ezért inkább félreállnék, hogy egy új vezetőség az Open Society Foundation-nal (OSF) együttműködve megtervezhesse és megvalósíthassa a CEU új jövőképét a Open Society University részeként” – zárta levelét további köszönetnyilvánítás után.
A magyar kormány 2018-ban szorította ki Magyarországról a budapesti központú egyetemet, amely az azt követő évben Bécsbe költözött. A gazdag kurzuskínálatból és pezsgő egyetemi életből azóta nem sok maradt a budapesti Nádor utcai épületben – nagyjából már csak a könyvtár és néhány kurzus maradt meg az egykori CEU-ból.
Mivel már évek óta nem tudtak hallgatókat felvenni Budapesten, a kuratórium idén kezdeményezte a CEU engedélyének visszavonását, ez azonban távolról sem jelenti azt, hogy mindennek vége. A kutatások, diplomát nem adó képzések, társadalmi és tudományos kapcsolatrendszerek például mind megmaradnak – mondta el nyáron a hvg.hu-nak Kontler László rektorhelyettes.
Kiemelt képünkön a CEU budapesti épülete látható a Nádor utcában.