A finn intézménynek semmi köze a Kreml-hez, és az utóbbi években már inkább teher volt számukra az elnevezés.
Vasárnap bezár Európa utolsó Lenin-múzeuma, ami 1946 óta működött a finnországi Tamperében. Az MTI tudósítása szerint az intézmény épülete arról nevezetes, hogy 1905-ben ott találkozott először az akkor száműzetésben élő Lenin és Sztálin az első bolsevik konferencia alkalmával.
Kalle Kallio, a múzeum igazgatója azt mondta, hogy az intézmény neve – Lenin Múzeum – „nem tükrözi azt a történelmet, amelyről be szeretnénk számolni”, és sokan azt hiszik a név miatt, hogy „egyfajta gonosz varázserővel bíró templomról” van szó.
A közfinanszírozásból fenntartott intézmény egyébként semmilyen kapcsolatban nem áll a Kremllel, és már 2016-ban eldöntötték, hogy Lenin élete helyett a szovjet történelemre helyeznék a hangsúlyt. Különösen az Ukrajna elleni orosz invázió miatt vált teherré az elnevezés, Kallio szerint iskolákból nem is érkeznek látogatók, mert a tanárok nem merik megkérdezni a szülőket, hogy elvihetik-e a múzeumba a gyerekeket.
Az igazgató szerint a múzeum bezárásának híre úgy terjedt el Oroszországban, mint egy Washingtonban meghozott, újabb barátságtalan lépés a finn NATO-csatlakozás után. A bezárás előtt rekordokat dönt a látogatottságuk: tódulnak az emberek, hogy utoljára megnézzék a kiállítást.
A létesítményt 2025 februárjában nyitják meg újra, a diplomáciai jegyzékre utaló Nootti néven, és főként a finn-orosz kapcsolatokat fogja bemutatni a XX. és a XXI. században.