Az indoklás szerint a magyar alkotó filmművészethez való jelentős hozzájárulását, filmrendezői és oktatói munkásságát díjazzák.
A Tokiói Nemzetközi Filmfesztiválon (TIFF) életműdíjat kap Tarr Béla – írja a Variety.
A cikkben felidézik a 69 éves rendező egyik legismertebb filmjét, az 1994-ben forgatott, 438 perc játékidejű, a Berlinalén is díjazott Sátántangót, a 2000-ben készült Werckmeister harmóniákat és a 2011-es Torinói lovat, amely a Berlinalén elnyerte az Ezüst Medve Díjat és a FIPRESCI-díjat.
Utóbbit követően Tarr bejelentette, hogy visszavonul a filmkészítéstől, azóta a következő filmes generációk képzésén munkálkodik: 2012-ben megalapította a film.factory nevű iskolát Szarajevóban, és világszerte tart workshopokat. A 37. TIFF-en bemutatnak majd olyan rövidfilmeket is, amelyek az egyik ilyen workshopján készültek Japánban. Ezenkívül szerveznek vele beszélgetést, az életműdíjat pedig november elsején adják át neki ünnepélyes keretek között.
Tarr tavaly az Európai Filmdíjon megkapta az Akadémia elnökének és igazgatótanácsának tiszteletbeli díját, 2022-ben pedig a Kairói Filmfesztiválon is életműdíjas lett.
A TIFF programigazgatója, Icsijama Sozo azt mondta Tarr munkásságáról, hogy a Sátántangó, amelyet a Tokiói Nemzetközi Filmfesztiválon 1995-ben mutattak be, „jelentős filmtörténelmi esemény” volt. „A hét és fél órás film a Theatre Cocoonba vonzotta a közönséget, és magával ragadta őket a hagyományos filmes elbeszélésmódtól eltérő, egyedi stílusával”. A 2011-es A torinói lovat mint remekművet jellemezte, amely után Tarr „sokkolta a világot azzal, hogy bejelentette korai visszavonulását”.
A laudációban kiemelik, hogy a TIFF életműdíját „a világ filmművészetéhez való jelentős hozzájárulása elismeréseként, filmrendezői és oktatói munkásságáért” kapja.