Fejérvári Zoltán azt írja, „ma Magyarországon nagyon-nagyon sok ember van végletesen kiszolgáltatott, reménytelen helyzetben”, és ő is közéjük tartozik.
Törvényesen belepusztulhatsz, csak légy szíves otthon tedd, ne a mi orrunk előtt
– így foglalta össze az idén az állami Liszt Ferenc-díjjal kitüntetett zongorista, Fejérvári Zoltán, hogy megélése szerint milyen a rendszer Magyarországon. „Nagyon ritkán nyilvánulok meg a közösségi médiában, szinte soha. De most – azt hiszem, a végső tehetetlenségemben (hányszor hittem azt, hogy ez lesz a végső) – megteszem” – írta a művész a Facebookon.
Mint a posztból kiderült, Fejérvári kamasz fia autista, és sokszor súlyosan bántalmazóan viselkedik, olyannyira, hogy édesapja attól tart, kistestvére belehalhat a fiú viselkedésébe, azonban állítása szerint a teljes intézményrendszert végigjárva sem kapott segítséget. „Szerető, a gyerekeidért mindent megtevő, relatíve jó módban élő családként is találhatod magad olyan helyzetben, amibe legálisan belepusztulhatsz. Merthogy lepattansz a rendszerről” – írta.
Tapasztalatait így foglalta össze:
Iskola: „Bocsánat, ezt nem a mi feladatunk kezelni, újra lehet hozni a gyereket, ha beállították a gyógyszert.”
Autista lakóotthon: „Majd felvesszük, ha nem agresszív.”
Pszichiátriai betegek otthona: „Majd felvesszük, ha nem agresszív.”
Egészségügy: „Nagyon nehéz helyzet. Mi minden lehetségest megpróbáltunk, tessék most már hazavinni.”
Mi: „Hová helyeztethetjük? Van rehabilitációs intézmény?”
Pszichiátria: „Hát ez nem a mi hatáskörünk, sajnáljuk.”
„Úgyhogy itt állok jólszituált művészemberként, és tárgyalok a gyámhatósággal, hogy vegyék állami gondozásba a fiamat. Ez az állam vegye. El lehet képzelni, milyen lesz az a gondozás” – zárja posztját a művész.