2023-ban is szavazhattak olvasóink az év legjobb épületéről, hogy ne csak a szakma mondhassa meg, mi tetszik. A Média Építészeti Díján tíz épületből lehetett választani. (FRISSÍTÉS: A szavazást november 8-án 13:30-kor lezártuk. Köszönjük mindenkinek a szavazatokat!)
Mélyebb vizsgálat tárgya lehetne, hogy az idei Média Építészeti Díja szavazás listáján miért dominálnak az egyházi fenntartású épületek. Talán a szakmai előzsűri fordult klerikális irányba, de az is lehet, hogy akinek pénze van Magyarországon, az inkább jachtokat vásárol, akinek meg nincs, az legfeljebb a legjobb albérlet, nem pedig a családi ház tematikában versenyezhet. Így lesznek erős versenyzők a jelentős állami pénzekkel támogatott, de azt mégsem luxusba fektető egyházak.
A fenti képlet ellenére olvasóink színes mezőnyben zsűrizhetnek, a gyönyörűen renovált szecessziós épülettől a cuki családi házig adhatnak pontokat. Ahogy minden évben, az előválogatást az Építészfórum szakmai zsűrije végezte.
Családi magtár
- Családi ház a Pitypang utcában
Ahhoz képest, hogy a tégla a legrégebbi építőanyagok egyike, elég sok időbe telt, míg nem csak tartóelemként, hanem az épület képét is meghatározó anyagként is elterjedt. Ez talán összefüggésben van azzal, hogy a tégla a pompa hiányát, egyszerűséget, természetességet sugároz. Pont olyan értékeket, amelyek manapság, a környezeti problémák tudatosodásával váltak egyre fontosabbá, ha máshol nem is, legalább az elvek szintjén.
A családi ház erőssége, hogy ezeket az alapvetéseket következetesen képviseli az épület minden eleme. A magas, oszlopos épület formája puritán mezőgazdasági épületet, valamifajta magtárat idéz. A natúr fafelületek, a látszóbeton, az egyszerű, de széles ablakok keresetlen, természetes szépséget sugároznak.
Bravúr, hogy az építész egyetlen elemmel tette kortárssá az amúgy tradicionális formát. Az oszlopok közé helyezett függő doboz ráadásul nem csak izgalmas elem, de praktikus is: ezzel az emeleten egy dolgozószoba, a teraszon, a doboz alatt pedig egy emberléptékű, nyitott ebédlő alakult ki.
Tervező: Földes Architects (Cikkünk szerzőjének csak névrokona - A szerk.)
Óvoda introvertált gyerekeknek
- Csillagvilág Református Óvoda, Zsámbék
Nem minden gyerek egyforma. Vannak, akik egész nap rohangásznak, másznak, elbújnak, indiánként vagy királylányként játszanak. És vannak, akik csendesen leülnek a sarokba, hogy álmodozzanak, kontempláljanak, elképzeljék, milyen lehet indiánként vagy királylányként élni. Az utóbbi csoportnak készült ez a puritán, fehér, szigorú formákkal dolgozó óvoda, amelyen talán csak a levélmintás kerítés és spaletta jelzi, hogy nem szerzetesek meditációs kamráit rejtik a falak. A komolyan átgondolt épület tervezői talán csak azzal nem számoltak, hogy mi történik, ha egy átlagos ovis kezébe véletlenül zsírkréta kerül.
Ha ön is szeretett csendesen álmodozni ötévesen, de zavarták a színek, vagy csak kedveli a letisztult, skandináv formákat, adjon magas pontszámot.
Építész: Archikon.
Tornaszentély
- Általános Iskola és Tornacsarnok, Pellérd
A Pécs melletti kistelepülés, Pellérd 2003-ban kezdte fejleszteni központját, kiterjedt iskola-óvoda-bölcsőde komplexumot tervezve oda. A beruházás már csak a mérete, és elhúzódó, négy ütemben zajló kivitelezése miatt is veszélyes volt, mert eredményezhetett volna valami kusza, monumentális épületet, de mégis megmaradt mértéktartónak, ahol a különböző formák, a lapostető, a csapott tető, az ívelt és egyenes formák, továbbá a téglával borított és a vakolt felületek játéka izgalmas konstrukciót alkotnak. A rétegzett, összetett formavilágú komplexum képét így nem bontotta meg az sem, hogy húsz év alatt, szakaszokban bővült a mai formájára. A belső tereket a bevilágítók, a nagy ablakok, és a téglaburkolat használata teszi természetessé. A komplexum legimpozánsabb tere pedig a fával burkolt, lamellás mennyezetű tornaterem, amely lehetne akár valami dinamikus ceremóniájú vallás szentélye is.
Építészek, alkotók: Getto Tamás, Schunk Tímea.
A megmentett telefonközpont
- Hotel a józsefvárosi telefonközpontban
A józsefvárosi telefonközpont felújításának legnagyobb bravúrja, hogy a gyönyörű, de leromlott épületet nem lebontották, vagy nem játszották el azt az álságos trükköt, hogy a homlokzatot meghagyva réginek látszó, de új épületet hazudjanak a városba, hanem igyekeztek renoválni, rekonstruálni az eredetit.
Ebben természetesen nem a bontáspárti új magyar tőkésosztály vett részt, hanem külföldi befektetők, akik két magyar iroda segítségével hozták rendbe az 1910-es kommunikációs palotát.
Bár az épületben kialakított hotelnek, vagy luxusapartmanoknak legtöbben nem leszünk a vendégei, de mindnyájan örülhetünk a tömb helyreállított homlokzatának, amelyen szecessziós domborműveken telefonálnak, hallóznak és trombitálnak meztelen emberek, és lebegnek a kommunikációt jelképező puttók és egyéb fura szerzetek, emlékeztetve a korra, amikor a telefonálás még kissé éteri, misztikus tevékenység volt.
Építészet: KIMA Stúdió, BM Stúdió.
A belső értékek a fontosak
- Református Diákotthon Pápán
A belső értékek a legfontosabbak, mondják sokan, és e sorok írója nem közéjük tartozik. A belső értékek fontosak, de miért ne lenne fontos a külső is? Mélyebben most ne kezdjük feszegetni ezt a kérdést, de annyit megemlíthetünk: a pápai kollégium épülete mellett könnyű úgy elsétálni, hogy az embernek eszébe se jusson az építészet. A barna, ház formájú házon talán csak a csőszerű ablakkeretek szokatlanok.
A rideg külső azonban barátságos tereket takar. Az ablakkávák belül például széles fa felületekben folytatódnak, ahova örömmel ül ki a diák egy könyvvel, hogy aztán órákig csak bámuljon kifelé tanulás helyett. A világos, natúr fával borított terekben aztán békésen lehet bolyongani, hogy megkérdezzük, más is elmaradt-e a felkészüléssel, majd a jó kilátású konyhában készíthetünk valami ételt, hogy végül a létrán felmásszunk az ágyba, hiszen holnap is lesz nap.
Ha szeret csendes, letisztult terekben nem készülni a vizsgákra, ez az ön épülete.
Tervező: BIVAK.
Az apró templom apró marad
- A cserépváraljai Munkás Szent József templom felújítása
A cserépváraljai templom izgalmas modernista épület, amely meglepő módon abban a korban, az ötvenes években épült Magyarországon, amikor a világ boldogabb országaiban is ebben a progresszív stílusban terveztek ilyen épületeket. A nézőnek egyből beugrik Le Corbusier híres kápolnája, a Notre-Dame du Haut, azzal a különbséggel, hogy az mégis csak komolyabb, bátrabb formavilágú épület, plusz nem hagyták úgy enyészni, mint kis, magyar változatát.
Szavazásunkon azonban nem arról kell dönteni, hogy az épület tetszik-e, hanem hogy milyen szépen hozták rendbe. Ez egy apró, minimalista, néhány falból álló épületnél persze nem jelent bravúros változásokat. Ha a mértéktartó olvasó örül, amennyiben a fehér fal fehér, a terméskő pedig maradt terméskő, bátran szavazzon felfelé.
Tervező: Partizan Architecture.
Zokniban a strandon
- Szilvássy Carola Református Szeretetotthon
Ha csak annyit tudunk erről az épületről, hogy egy szeretetotthon, amelyet csupasz tégla, horganyzott acél korlátok és oszlopok, továbbá függőfolyosók határoznak meg, valószínűleg sivár szociális intézmény képe jelenik meg előttünk.
Az értő tervezés eredménye, hogy ezen összetevők nem szegényes, hanem természetes, harmonikus és nyitottságot sugárzó épületet eredményeztek, amely nem az élet végéről, hanem inkább a kiteljesedés lehetőségéről beszél. Az alsó szint fehér vakolatborítása ugyanakkor olyan hatású, mint amikor az ember a strandon magán felejti a fehér zoknit, de ez talán csak a szeretetotthon közvetlenségét és otthonosságát hangsúlyozza.
Tervező: Openworks.
Tatuin a Balkánon
- Görögkatolikus Múzeum, Nyíregyháza
Ha a Csillagok háborúját történetesen az ötvenes években, valahol a Balkánon forgatták volna, akkor ilyen épületek közt pezsgett volna a sivatagos Tatuin lakossága. Érdekes módon ez a kicsit indokolatlanul csipkés, boltíves betonépület nem ezen a távoli bolygón, hanem Nyíregyházán található, funkciója pedig múzeum.
Hogy a fehérre festett betonfalak hogyan kapcsolódnak a görögkatolikus vallás gazdag díszítettségéhez, vagy akár a szomszédos téglaépülethez, rejtély, de talán éppen ez a misztikus hangulat hozza közel a valláshoz a tömböt.
Ha kedveli a rejtélyeket, nyugodtan adjon magas pontszámot.
Építészek, alkotók: Balázs Mihály Építész Műterme és a dmb műterem.
Óriás, vörös százlábú
- A Szentpéterfai Horvát-Magyar Kétnyelvű Nemzetiségi Általános Iskola épületegyüttesének fejlesztése
Ha visszaemlékszem, gyerekkoromban valóban úgy közelítettem meg reggelenként az általános iskolát, mint akinek egy hatalmas, nem túl bizalomgerjesztő rovarral kell találkoznia. Ezt az élményt fogalmazta épületté a CAN Architects stúdió, amikor nyugati határszéli faluba tervezett iskola központi elemének egy hatalmas, vörös százlábút tett. A százlábú közelebbről nézve vékony lábak során álló tetőrendszer, amely az intézmény három tömbjét köti össze, de ha az ember ilyen közel áll az iskolához, akkor már úgyis mindegy.
Az iskola amúgy jól megvilágított osztálytermekből és nagy közösségi terekből áll. Azok az olvasók, akik gyomorremegés nélkül képesek visszaemlékezni a krétakopogás-hangú osztálytermekre, adjanak jó osztályzatot.
Építész: CAN Architects.
Vissza a kilencvenes évekbe
- Egy kubus evolúciója a Bimbó úton
A kora kilencvenes évek magyar építészetének egyik irányzata olyan épületekben hitt, amelyek minden talpalatnyi területet kihasználtak, nem dolgoztak drága anyagokkal, viszont valamilyen szokatlan formai megoldással jelezték, hogy itt azért többről van szó, mint egy bazi nagy kockáról.
Az építész, vagy a megrendelők fricskája, hogy Buda egyik legfelkapottabb részén rekonstruálták ezt a kissé megkopott stílust. A társasház egy nagy, három emeletes tömb, amely az ide-oda csapott erkélyektől kap egyediséget. A stíluselem praktikus is, amikor az ételfutárnak kell gyorsan elmagyarázni a célpontot.
A pizzafutárok visszakézből magas pontszámot adnak ennek a társasháznak.
Tervező: Geon Építésziroda Kft. Építészet: KIMA Stúdió, BM Stúdió.
A szerkesztő megjegyzése: észrevehették olvasóink, hogy a fenti, utolsó épületre csak 1-5-ig tartó skálán lehet szavazni, miközben a korábbiakra 1-10-ig. Ez tévedésből alakult így, viszont változtatni rajta utólag már nem tudunk, így a Bimbó úti házra érkező egyes osztályzatokat súlyozva vesszük majd figyelembe.