Kult hvg.hu 2023. szeptember. 27. 11:07

Litkai Gergely: „Magyarországról az emberek vagy külföldre menekülnek, vagy hozzánk”

Az online előadások biztosan nem segítenek az egyre nehezebb helyzetbe kerülő színházaknak - derült ki Máté Gábor és Litkai Gergely minapi beszélgetéséből.

A független színházak és általában a nem kormánybarát színházak közismerten aggasztó helyzetével többször foglalkoztunk már, az a járvány előtt sem volt rózsásnak mondható, de azóta csak fokozódott a források visszaszorítása. A Cooltúra-sorozat legutóbbi beszélgetésén arról volt szó a Három Hollóban, hogy mennyiben lehet segítség az online színház a társulatok fenntartásához.

A nere költözött előadások lényegében egyfaja vészmegoldásként szolgáltak e társulatok számára. A Katona József Színházban már a pandémia előtt felmerült a streamelés gondolata, miután a közszolgálati televízió megtagadta a színházi előadásaik közvetítését. Máté Gábor, a Katona igazgatója több magyarországi színházzal együtt el is kezdett szponzorokat keresni, hogy felvegyék az előadásokat és megpróbáljanak ezekkel megjelenni a Fidesz uralta csatornákon.

Az idén 20 éves Dumaszínházban szintén már a pandémiát megelőző időszakban felfigyeltek arra, hogy a stand upok hamarabb fent vannak az Ncore-on, mint a televízió képernyőjén, ahol eredetileg megjelentek. Nem tűrték viszont az állam erős tartalmi szabályozását, így a YouTube-on folytatták, majd streaming platformjuk lett, valamint a HVG360-on is hallhatjuk a humoristákat.

„A legnagyobb gondunk a cenzúra volt. Nincs olyan TV most Magyarországon, beleértve az RTL-t, ahol ne lenne. Nekünk ez egy nagy függetlenségi és szerkesztői szabadságbeli kérdés. Szabadságharc volt, hogy úgy tehessünk ki tartalmakat, ahogyan mi szeretnénk” – jelentette ki a beszégetésen Litkai Gergely.

Kegyetlen időszakon vannak túl a színházak a járványügyi korlátozások miatt is. A teljes bezárás bekövetkeztével a Katona színészei kétségbeesetten próbálták biztosítani a megélhetésüket. Voltak, akik maszkokat varrtak, hogy túléljék ezt az időszakot. Idővel a megfelelő távolságtartásra vonatkozó szabályok már engedélyezték a színházlátogatást, ekkor a kimaradó üres helyeket bábukkal pótolták, hogy a színészeket motiválni tudják, de persze nem volt az igazi.

[[ Képelem () ]]">

„Nagyon nagy bajban voltunk. Megszűntünk értelmesen létezni. Értelmet kellett találni az életnek” – jelentette ki Máté Gábor.

Nagyjából ez hozta létre az eSzínházat. Ez azonban anyagilag nem sokat jelentett, a Katona online előadásainak eladási száma annyira minimális, hogy a Covid időszakban vásárolt, a felvételek elkészítéséhez szükséges kamerák költsége sem térült meg az online előadásokból származó bevételből.

A jegyeladásból élő Dumaszínháznak állami támogatás nélkül kellett és kell fennmaradnia. Bár viszonylag rövid időn belül megtérült az online jelenlét biztosítására szánt összeg, csodának élték meg, hogy pozitívan tudták zárni az évet. „Magyarországról az emberek vagy külföldre menekülnek, vagy hozzánk” – tette hozzá Litkai Gergely.

A kultúrára szánt állami támogatás Magyarországon, a nem Vidnyánszky Attila érdekkörébe tartozó színházakra alig terjed ki, pedig elsősorban ez segítené leginkább a fennmaradásukat. Legutóbb az Átrium sodródott csődbe. A színház és általában a színházak függetlenségéről és aktuális helyzetéről Alföldi Róbert és Zsedényi Balázs beszélt a Vasfüggöny című podcastunk első részében.

Máté Gábor szerint a támogatás a sport felé húz mind az állam, mind az államhoz közeli vállalatok felől. „Az adófizetők elvárják, hogy az adójuk olyan helyekre fektesse be az állam, ami által ők is gazdagodnak” – hangsúlyozta.

A Dumaszínház igazgatója szerint az állami támogatottság hiánya mellett az elszomorító oktatásügy ugyanannyira megnehezíti a fennmaradást. A probléma megoldása nem rajtuk áll, ezért mindent megtesznek, hogy egyre többször beszéljenek a helyzetükről, leporolják a tündérport az emberek szeméről.

„Ha a kultúra továbbra is ennyire alulfinanszírozott és ilyen rossz helyzetben van az oktatás, vajon milyen színvonalú viccek lesznek azok, amiket a nézők megértenek? Nagyon sok néző el van veszve, rosszul tájékozódik, rosszul tájékoztatták. Külpolitikával viccelni lehetetlen. Tízmilliós országban lakók többségének fogalma sincs, mi zajlik a világban, ami szerintem életveszélyes” – emelte ki Litkai Gergely.

A Vasfüggöny legújabb részében Borbély Alexandrától és Nagy Ervintől hallhatunk a színházak jelenéről, jövőjéről.

Kult Kovács Bálint 2024. december. 27. 20:00

„Nem hívtak el a castingra, úgyhogy azt mondtam, nem lesz műtét”

Hogy Major Erik generációja egyik legjobb színésze, az is jelzi, hogy háromszor is jelölték a legígéretesebb pályakezdő díjára, és idén meg is nyerte a Színházi Kritikusok Céhe elismerését. A Radnóti Színház színészével bűnöző édesapja örökségéről, szeretetlenségről és arról is beszélgettünk, miért érezte úgy, visszaadhatja élete egyik legfontosabb főszerepét.