Szalai Zoltán elmondása szerint stratégiai befektetést láttak a tranzakcióban.
Kedden mi is beszámoltunk arról, hogy kiderült: közel 100 százalékos tulajdonosa lesz a Matthias Corvinus Collegium a Librinek. Az MCC 2021 áprilisa óta kisebbségi tulajdonosa volt a cégcsoportnak. A bejelentés nagy port kavart a közbeszédben.
A tranzakció szereplői közül először Kovács Péter, a Libri Csoport vezérigazgatója és Sárközy Bence, a Libri Könyvkiadó Kft. ügyvezetője és kiadási igazgatója nyilatkozott a Portfoliónak. Előbbi válaszolt többek között arra a felvetésre, hogy várható-e a könyvkínálat ideológiai alapú átalakítása; szerinte "szó sincs semmilyen oldalra tolódásról".
Szalai Zoltán, az MCC főigazgatója ezután az Inforádióban beszélt arról, hogy stratégiai befektetést láttak a tranzakcióban, mert „a Libri egy nagyon jól működő cég, kiváló munkatársak dolgoznak ott, kiváló könyveket ad ki és nagyon eredményesen működik". Szerinte a kultúrához, a könyvhöz való hozzáállás, a magyar könyvpiac fejlesztése illik az MCC profiljához. Többségi tulajdonosként úgy látják, a cég az elmúlt években kiválóan működik, a menedzsment jól ellátja feladatát, és azt szeretnék, hogy ez folytatódjon, „a jövőben pedig fejlődjön a Libri, és a kereskedelmi és kiadói oldalon ellátott minőségi munkát még magasabb színvonalon folytassa".
Szalai azt mondta, hogy a csoport operatív irányításában nem terveznek változtatást, a vezetőkkel évek óta igazgatósági szinten együtt dolgoznak. Szerinte kölcsönösen elmondható, hogy jó munkakapcsolat alakult ki, és ezt szeretnék a jövőben is folytatni.
A könyvkínálat tartalmán sem terveznek változtatást a jövőben. A Librinek minden piaci igényt ki kell szolgálnia, tehát, ha valaki bemegy könyvet vásárolni, a keresett könyvet megtalálhatja
– idézik a főigazgatót, aki azt is elmondta, hogy az MCC saját tulajdonú könyvkiadójával, az MCC Press-szel nincs olyan céljuk, hogy a többségi tulajdonrész megszerzésével szélesebb körben juttassák el az olvasókhoz a kiadványaikat.
A kultúrharc tűzvonalába küldheti a Librit a NER, de piaci szempontból ez nem lenne észszerű
A szerzők között van némi pánik, de a legtöbben kivárnak, miután a Libri Csoport majdnem százszázalékos tulajdonosa lesz a kormány janicsárképzőjenként is emlegetett Mathias Corvinus Collegium. Kérdés, hogy a NER számára csak üzlet, vagy a kultúrharc része lesz a Libri-univerzum megszerzése? Ha az utóbbi, akkor tovább szűkítheti a NER-en kívüli szellemi világot, ha cenzúrázni nem is fogja tudni.
A bejelentés hírére már több szerző is reagált. Bödőcs Tibor arról posztolt például közösségi oldalán, hogy levelet írt az MCC-nek, és azon morfondírozott, hogy vajon ezek után kiadhatják-e végre Németh Szilárd gondolatait 9458 oldalon, és megírhatja-e Böjte Csaba testvérrel a Káma Szútra saját értelmezését. Péterfy-Novák Éva nyilvánvalóvá tette, hogy a jövőben nem akarja megjelentetni a Librinél a könyveit, Tompa Andrea pedig jelezte, hogy addig marad a Librinél, míg nem történik személyi vagy minőségi változás.
A Magyar Írószövetség is kommentálta a tulajdonosváltást: szerintük ez „hozzájárulhat a kiegyensúlyozottabb piaci működéshez".
Még több Kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: