A kultúrharc tűzvonalába küldheti a Librit a NER, de piaci szempontból ez nem lenne észszerű

11 perc

2023.06.14. 18:00

A szerzők között van némi pánik, de a legtöbben kivárnak, miután a Libri Csoport majdnem százszázalékos tulajdonosa lesz a kormány janicsárképzőjenként is emlegetett Mathias Corvinus Collegium. Kérdés, hogy a NER számára csak üzlet, vagy a kultúrharc része lesz a Libri-univerzum megszerzése? Ha az utóbbi, akkor tovább szűkítheti a NER-en kívüli szellemi világot, ha cenzúrázni nem is fogja tudni.

„Az elkövetkező három-öt évben szinte biztos, hogy nem lesz semmilyen változás” – mondta három évvel ezelőtt magabiztosan lapunknak a Libri-csoport egyik igazgatósági tagja, amikor a fideszes elitképző, a Mathias Corvinus Collegium (MCC) kisebbségi tulajdonszerzése kapcsán felvetettük neki, hogy mi lesz, ha ez csak a kezdet, és a NER célja a Libri teljes megszerzése.

Az MCC akkor megszerezte a kegyvesztetté vált Spéder Zoltántól az Axialis Holding Zrt.-t, és ezen keresztül mintegy 30,9 százalékos tulajdonrészt a Libri-Bookline Zrt.-ben.

Ideológiai janicsárképzővel hódít a könyvszakmában a NER

Nem törődött a könnyű zsákmányokkal, rögtön a nagyvadra megy a központi agytröszt, amikor a Mathias Corvinus Collegiumon keresztül bevásárolja magát a könyvkiadást és -terjesztést domináló Libri-csoportba.

Most pedig a többségi tulajdonos Balogh Ákos családi cégének, az SQ Invest Kft.-nek a részvénypakettjét megvásárolva, 98,41 százalékos tulajdonosává válik a miniszterelnök politikai igazgatója, Orbán Balázs által vezetett szervezet, amely 2021-ben megkapta egyebek között a Mol és a Richter részvényeinek a 10-10 százalékát, akkora állami vagyon juttatásban részesült, amennyit a teljes felsőoktatásra költ egy évben az állam.

Igaz, a tranzakcióra még a GVH-nak is rá kell bólintania, nem lehetnek illúzióink, egy kézbe kerül-e az ország legnagyobb könyves cége. Kolosi Tamás, a konkurens Líra cégcsoport tulajdonosa szerint nem jó az, ha az állam beavatkozik a kulturális élet leginkább piackonform területére, de abban reménykedik, hogy az MCC belépésével nem változik a Libri működése, "amellyel versenytársak is vagyunk, de partnerek is."

A NER ezzel a lépéssel a kulturális élet államtól függő részét növeli tovább az eddig tisztán piaci alapon működő, ezért önállóságát megőrző szegmens, a könyvkiadás és könyvterjesztés fölött.