Kult hvg.hu 2023. június. 13. 10:22

„Elmaradt az egyeztetés” – A minisztériumhoz vonulnak a független színházak

Hivatalosan nem tüntetést, hanem rendkívüli közgyűlést tartanak csütörtökön délután a kulturális tárca épülete előtt a kivéreztetéssel szembenéző színházi műhelyek.

2023. június 15-én 16 órakor rendkívüli közgyűlést tart a Független Előadó-művészeti Szövetség (FESZ). A közgyűlés összehívása azért vált szükségessé, mert a kulturális tárca idei előadó-művészeti pályázatain a függetlenek jelentős részének pályázatait nullára értékelte a szaktárca. A minisztérium Szemere utcai épülete elé szervezett közgyűlésre Csák János kultúráért felelős minisztert, Závogyán Magdolna államtitkárt és Szentmártoni János helyettes államtitkárt is meghívták – áll a szervezet közleményében.

Pintér Bélának semennyi, a Vidnyánszky mellett bátran kiálló művésznek 56 millió jutott a színházi támogatásból

Nagy büszkén jelentette be a kulturális minisztérium, hogy 6 milliárd forintra „emelték" a színházi többlettámogatások keretösszegét: azt, ami pár éve még 37 milliárd forint volt. A kivéreztetés közelében álló szakmából 1400 pályázat érkezett az összegre, a kormány csaknem ezret elutasított.

A Covid–19, a kata megszüntetés után az elmúlt időszak támogatási döntései miatt a ma ismert független színházi világ helyzete kétségbeejtővé vált. A kulturális minisztérium először a pályázati kereteket csökkentette drasztikusan, majd a titokzatos személyi összetételű kuratórium több évtizedes múltra visszatekintő független társulatok pályázatait utasította el, miközben senki által nem ismert tevékenységű, illetve amatőr szervezetek nyertek el sok tízmillió forint támogatást” – írják közleményükben.

„Az érdemi egyeztetés elmaradása miatt nem derült ki mindeddig, hogy a független színházi és táncművészeti terület finanszírozásának strukturális átalakítása vagy takarékossági intézkedések sorozata zajlik-e” – vetik fel. Ahogy mi is megírtuk, a független színházakkal nemhogy nem egyeztetett a minisztérium, mielőtt drasztikusan, 41 százalékkal csökkentette az éves működésükre adható támogatás, a rezsiköltségek emelkedésével és az inflációval amúgy nem is számoló tavalyi támogatáshoz képest, de a színházak képviselői kéréseik ellenére sem tudtak egyeztetni Csák János miniszterrel vagy a jelenlegi kulturális államtitkárral.

„Ez az összeg talán elég lesz arra, hogy be tudjuk zárni a színházakat" - bevihette a kegyelemdöfést a kormány a független színházaknak

Sajátos akcióval próbálja felhívni a figyelmet a független színházak kivéreztetésére egy kuratórium. A miniszter már tavaly arról beszélt, minek van ilyen sok független színházi társulat, nem lenne-e elég 20-22. Ahogy a helyzet most áll, a kormány épp annyi pénzt von el minden koncepció és kommunikáció nélkül a színházaktól, hogy tényleg meg fog szűnni 50-60 társulat.

„A 2024. évi költségvetési törvény elfogadása előtt különösen fontos, hogy a szakminisztérium a 79 szervezetet és 40 egyéni alkotót tömörítő érdekképviseleti szervezetet bevonja a területről folyó szakmapolitikai munkába” – írják, ezzel indokolva a rendkívüli közgyűlést. Ha a minisztérium képviselői valóban eljönnének, a FESZ „a terület kiszámítható működését, valamint a közpénzek hatékonyabb felhasználását elősegítő javaslataikat” osztaná meg a vezetőkkel.

Kovács Bálint: A színházak kivéreztetése - igaza van a kormánynak!

„Aki a pénzt fizeti, az rendeli a nótát." Ez Orbán Viktor egyik kedvenc szólása, és ezzel reagáltak most arra is sokan, hogy bár Pintér Bélának vagy a TÁP Színháznak egyetlen fillér sem jutott a színháztámogatásokból, a Pendelyes táncegyüttes, a pajtaszínházak és Vidnyánszky pajtásai tízmilliókat kaptak.

A rendkívüli közgyűlés nyilvános. Az ügyben korábban tiltakoztak a nulla forintot kapó társulatok és a Színházi Kritikusok Céhe is.