Kult hvg.hu 2023. június. 13. 12:46

A mesterséges intelligencia és Peter Jackson segítségével készülhet el az utolsó Beatles-dal

Paul McCartney egy, a 70-es évek végén feldemózott csonka Lennon-szerzeményt szeretne Beatles-dallá tenni, amely korábban George Harrison ellenkezése miatt került ad acta.

A mesterséges intelligencia és Peter Jackson rendező segítségével készülhet el az utolsó Beatles-dal – derül ki a BBC cikkéből. A 90-es évek elején Yoko Ono átadott egy kazettát Paul McCartney-nak, amelyen egykori szerzőtársának, John Lennonnak szerepelt néhány be nem fejezett dala. Ezek közül kettőt, a Free as a Birdöt és a Real Love-ot Mccartney George Harrisonnal és Ringo Starral az Electric Light Orchestrából ismert Jeff Lynne producerkedése alatt rögzítette, majd kiadta, ám a kazettán nem csak ez a két dal szerepelt, rajta volt egy Now and Then munkacímet viselő harmadik szerzemény is.

Ez igényelte volna a legjelentősebb átalakítást, ugyanis nem egy alapjaiban legalább kész dalról volt szó, hanem egy relatív intakt zenei vázról és pár szövegfoszlányról. Gondok voltak a Lennon-féle demóval is, ugyanis a háttérben hallható alapzaj a korabeli technológiai lehetőségek között nagyjából használhatatlanná tette. Ráadásul George Harrison sem volt elégedett vele, egész egyszerűen „selejtnek” nevezte.

A Beatlesben pedig, ahogy McCartney visszaemlékezett rá, demokrácia volt, így ha valaki valamit nem akart, akkor az nem történt meg. A zenész ugyanakkor többször is utalt arra, hogy egyszer azért meg fogja csinálni azt a dalt.

Ennek az ideje akkor kezdett közeledni, amikor előkerült egy eddig ismeretlen Lennon-felvétel a Now and Thenről, ahol nem volt meg a háttérben az alapzaj, továbbá Peter Jackson a Get Back című dokumentumfilm forgatásán munkára fogta a mesterséges intelligenciát. A szalagokon rögzített alapzajjal tarkított beszélgetésekből ugyanis szeretett volna eltávolítani mindent, ami nem a zenekar tagjainak a hangja volt, ezt a feladatot pedig a gép egyre hatékonyabban tudta elvégezni. Így végül McCartney szerint egyszerűen el lehetett választani Lennon hangját a kazettán szóló zongorától, ettől kezdve pedig már csak az kell, hogy ő hozzátegye a zenei alapot.

Számos hamis mítosszal leszámol a páratlan Beatles-dokumentumfilm, a Get Back

Egyedülálló rocktörténeti dokumentumfilmet készített a Beatles Let It Be 1969-es lemezfelvételeiről Peter Jackson rendező. A bekamerázott stúdiónak köszönhetően a nézők előtt születnek a jó fél évszázada írt dalok.

Kérdés persze, hogy Ringo Starr részt vesz-e majd a munkában, illetve mit kezdenek azzal, hogy Harrison sosem adta volna a nevét a dalhoz. Ugyanakkor tény, hogy a zenekar fennállása alatt többször is előfordult, hogy egy-egy szám rögzítésében nem vett részt mind a négy tag, így ha McCartney végül úgy döntene, hogy egyedül dolgozza fel az utolsó duettjét Lennonnal, abban sem lenne semmi kivetnivaló. Így jelent meg 1969 tavaszán Beatles-kislemezként a kidobott The Ballad of John and Yoko, amelynek a felvételein csak Lennon (ének, gitárok) és McCartney (basszusgitár, dob, vokál, rumbatök, zongora) működött közre.

Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.