Kult hvg.hu/MTI 2023. május. 23. 08:59

„Tulajdonképpen végigröhögtem az egész életem” – 80 éves Ternovszky Béla

Nevéhez kötődik minden idők egyik legsikeresebb magyar animációs filmje, a Macskafogó, valamint a Kérem a következőt! és a Mézga Család és a Gusztáv rajzfilmsorozat, de dolgozott Jankovics Marcellal is, a János vitézen. Ternovszky Béla 2022-ben Kossuth-díjat kapott.

"A Macskafogó volt életem legnagyobb sikere. Szakmai és közönségszinten egyaránt"

– mondta Ternovszky Béla egy interjújában. Az 1987-ben bemutatott egész estés rajzfilmben a rettegésben élő egerek a gengszterszindikátusba tömörült macskák ellen veszik fel a harcot. Minden reményüket egy japán professzor találmányába, a Macskafogóba vetik, amivel jó útra lehetne téríteni az egerek kiirtásán fáradozó macskákat. A tervrajz megszerzését a szuperegérre, Grabowskira bízzák, aki James Bondot megszégyenítő elszántsággal viszi sikerre a küldetést.

2022-ben a Kossuth-díjjal.
Túry Gergely
A Pannónia Filmstúdióban készült 96 perces alkotást Nepp József forgatókönyve és zseniális párbeszédei alapján rendezte Ternovszky. Kirobbanó sikerét a lebilincselő történet mellett sokan a film remek humorának, a színes, maradandó karaktereknek, valamint a filmben feltűnő zsánerelemek (kaland, akció, musical, thriller) izgalmas keveredésének tulajdonítják. (A szinkron is mestermunka: a főszereplők Benedek Miklós, Bodrogi Gyula, Béres Ilona, Haumann Péter, Kern András, Kállai Ferenc, Körmendi János, Mikó István, Mécs Károly és Sinkó László hangján szólalnak meg.)

„Jöjjön közelebb, Safranek!”, „ÉÉÉn állat? Én nem vagyok állat! Az vagy, Billy, az vagy”, „Egy aprócska kalapocska, benne csacska macska mocska” – a film egyes mondatai szállóigékké váltak, és azóta is kitörölhetetlen nyomot hagytak a magyar popkultúrára.

A Macskafogót Magyarországon több mint négy és fél millióan nézték meg, az alkotás digitálisan felújított változata 2018-ban került a mozikba. Vetítették az Egyesült Államokban, és a volt Szovjetunióban is nagy sikerrel, készült belőle társasjáték és képregény, több színpadi változat. Népszerűségét mutatja, hogy több söröző is üzemel ezen a néven.

www.macskafogo.net

Ternovszky úgy véli, hogy minden tapasztalat, amit addigi pályafutása során sikerült összeszednie, ebben a filmben csúcsosodott ki. "Ha valaki egyszer már megmászta a Mount Everestet, akkor utána még meghághat újabb nyolcezres csúcsokat, de az egyszer már megmászatott, és e fölé már nem lehet menni. Ez nekem sem sikerült természetesen" – mondta egy.

Pályafutását egyébként tavaly így értékelte:

"Egy életen át a hobbimnak élhettem. Tulajdonképpen végigröhögtem az egész életem. Nincs hiányérzetem, mindent megcsináltam, amit meg kellett csinálnom."

A Képző- és Iparművészeti Gimnáziumban érettségizett festő szakon 1961-ben, aztán csaknem harminc évig, 1995-ig dolgozott a Pannónia Filmstúdió, majd Filmvállalat munkatársaként. Néhány év fázisrajzolói munka után a hatvanas évek végétől a Gusztáv-filmekben, illetve az első Mézga-sorozatban lett animátor, 1972-ben nevezték ki rendezőnek.

Első önálló rajzfilmje, az 1970-ben készült hétperces Modern edzésmódszerek számos hazai és nemzetközi fesztiválon nyert díjat, ezt követte a Tartsunk kutyát!, valamint a Mindennek van határa című rövidfilm.

 

Wikipedia

Társszerzője volt a nagysikerű Mézga család televíziós rajzfilmsorozatnak és 1975 nagy sikerének, a Romhányi József és Nepp József társaságában létrehozott 26 részes Kérem a következőt! – közismertebb nevén dr. Bubó – című rajzfilmsorozatnak is. Vezető munkatársa volt az első magyar egész estés rajzjátékfilmnek, a Jankovics Marcell által rendezett János vitéznek.

1979-től rendezőként több nemzetközi produkcióban is dolgozott, például a nagysikerű Pumukli című rajzfilmsorozatban.

1995-ben Nepp József rendezővel és Kunz Román gyártásvezetővel megalapították a Stúdió II. Kft.-t, itt készült az Egérút című egész estés játékfilm.

 

MTVA

2007 decemberében mutatták be a Macskafogó II. – A Sátán macskája című filmet, amely alig egy hónap alatt lépte át a kétszázezres nézőszámot, és 2008 legnézettebb magyar mozifilmje volt, ugyanakkor elég megosztó volt a fogadtatása.

Munkásságát 1983-ban Balázs Béla-díjjal, 1987-ben érdemes művész kitüntetéssel ismerték el, 2015-ben a Magyar Művészeti Akadémia levelező tagjává választották. 2022-ben Kossuth-díjat kapott Magyarország számára kivételesen értékes művészi pályája, évtizedek óta töretlen népszerűségnek örvendő, karikaturisztikus és groteszk humorral megformált művek, egyebek mellett a kultikus Macskafogó megalkotójaként a magyar animációs filmművészetet gazdagító pályafutása elismeréseként. 2023-ban a Savaria Filmszemle életműdíjával tüntették ki.

 

„ÉÉÉn állat? Én nem vagyok állat! Az vagy!"

Huszonöt éve mutatták be Ternovszky Béla nagy sikerű rajzfilmjét, a Macskafogót. Ez alkalomból a rajongók által betéve tudott kulcsmondatokból és a legütősebb jelenetekből válogattunk. Éppen 25 éve, hogy a magyar közönséget először szegezte a képernyő elé a macskák és egerek - no meg a patkányok - ádáz csatáját bemutató animációs vígjáték, a Macskafogó.

Kult HVG 2024. november. 26. 20:00

"Amit mi csinálunk, az hosszútávfutás" – színfalak mögött az Ivan & The Parazollal

Néhány napon belül több helyen és több helyzetben is találkoztunk a jövőre hatodik nagylemezét megjelentető Ivan & The Parazollal, hogy megtudjuk, mitől különleges a zenekar új nagylemeze, hogyan áll most a 14 éves zenekar, mi történt velük az elmúlt években, és miért gondolják azt, hogy eljött az együttes aranykora. A HVG kisfilmje.