Kult MTI 2023. március. 21. 19:19

Százmilliókért kelhet el a francia királyok mesterszakácsának receptgyűjteménye

Nagyon értékes történelmi szakácskönyveket árvereznek el a héten Párizsban. A belga Pierre de Crombrugghe báró könyvtárából származó, 200 darabos receptkönyvből a legértékesebb darab árát félmillió euró körülire becsülik.

A gasztronómiáért és a könyvekért egyaránt rajongó Pierre de Crombrugghe báró 15 ezer kötetes könyvtárának öt évszázad szakácsművészetét bemutató receptkönyveit szerdáig láthatják az érdeklődők a Christie's aukciósház párizsi központjában. Az online árverést csütörtökön tartják.

A szakácskönyvgyűjteményt „a legteljesebb, magánkézben lévő francia nyelvű gasztronómiai kollekciók között" tartják számon. A könyvekben számos konyhai technológia leírása szerepel, köztük a húsok feldarabolása, a sütés és a fagyasztott desszertek készítése, de külön figyelmet szentelnek például a teának és a kávénak, a bornak vagy a szarvasgombának. A gyűjteményben a terítéssel és a szalvétahajtogatással foglalkozó könyvek is találhatók.

Az elárverezendő kötetek fő ékessége viszont a Cuisinier Taillevant, más néven a Le Viandier, amely egy késő középkori francia receptkönyv, és amelyet általában a francia királyok mesterszakácsának, Guillaume Tirelnek, másnéven Taillevent-nak tulajdonítanak.

 

Az első illusztrált, francia nyelvű szakácskönyvnek tartott ritkaságot 1495 táján adták ki Lyonban. A kötetet egy tűzhelynél álló szakácsot ábrázoló fametszet díszíti.

Az aukcióra kerülő példány az egyetlen teljes egészében fennmaradt darab, a becslések szerint 400–600 ezer euróért (156–234 millió forintért) kelhet el. Rajta kívül csak négy fennmaradt példány ismert, és mindegyik közgyűjteményben található.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.