A nácik a holokauszt során legkevesebb 600 ezer műtárgytól fosztottak meg zsidókat, ezek nagy része végül az Egyesült Államokba került.
New York államban a múzeumoknak ezentúl minden olyan műtárgy eredetét fel kell tüntetniük, amelyet 1933 és 1945 között a nácik zsidóktól tulajdonítottak el.
Szakértők szerint a nácik a holokauszt során legkevesebb 600 ezer műtárgytól fosztottak meg zsidókat. Ezek nagy része végül az Egyesült Államokba került, s New York állam múzeumainak látogatói ezentúl minden esetben a képek mellett található kis táblák segítségével értesülhetnek róla, ha egy nácik által zsákmányolt tárggyal állnak szemben.
Az egyelőre még nem világos, hogy New York-i kormányzó, Kathy Hochul által aláírt új törvény alapján pontosan hány kiállított tárgy eredetét fogják feltüntetni a keleti parti államban és vannak bonyolult történetű, ezért vitatott státusú műkincsek is.
A New York-i Metropolitan Művészeti Múzeum 53 olyan alkotást azonosított, amelyet a náci elnyomás alatt tulajdonítottak vagy adtak el, de a múzeum ezek mindegyikét már azt követően vásárolta, hogy visszaadták jogos tulajdonosának.
Az elmúlt időszakban több múzeum is lépéseket tett azon műtárgyak eredetének kinyomozására, amelyek vélhetően jogtalanul kerültek új tulajdonoshoz a második világháború előtt vagy alatt Németországban és az általa ellenőrzött területeken. A Metropolitan például tíz tárgyat juttatott vissza jogos tulajdonosához az elmúlt két évtized során vagy kötött megállapodást a holokauszt alatt eltulajdonított tárgy kiállításáról annak jogos tulajdonosával.
A szintén New York városában működő Zsidó Múzeum tavaly egy egész kiállítást szentelt a zsidó emberektől elkobzott tárgyaknak.
Egy 2016-ban elfogadott amerikai törvény lehetővé teszi a holokauszt áldozatai és leszármazottaik számára, hogy visszakérjék a nácik által ellopott műtárgyakat, amelyek valaha családjuk tulajdonát képezték.
New York államban már törvény kötelezi a múzeumokat, hogy jelentsék a lopott műkincsek legnagyobb nemzetközi adatbázisának, az Art Loss Registernek azon tárgyaikat, amelyekről feltételezhető, hogy a nácizmus idején vették el tulajdonosától.