A szerdán kezdődő fesztiválon a nagyszínpados sztárelőadókra fordított költségvetés nagyságrendileg több millió euró, ami a forint gyengülése miatt ezúttal nagyobb terhet jelent.
A 2019 után újra megvalósuló, 28. Sziget fesztivál szerdai, pénteki és szombati napja máris csaknem teltházas – mondta el Kádár Tamás, a Sziget főszervezője kedden. Így mindenkit arra kérnek, időben érkezzen a rendezvényre.
A Szigetre már kedden több ezren kiköltöztek, 103 országból érkeznek vendégek, és 54 ország művészei készülnek produkcióval.
Kádár arról is beszámolt, hogy a nagyszínpados sztárelőadókra fordított Sziget-költségvetés nagyjából megegyezik a legutóbbi, 2019-es Sziget vonatkozó büdzséjével. „Idén eggyel kevesebb fesztiválnapunk lesz, és úgy tűnik, a sztárgázsikban 2019-ig tapasztalt hihetetlen mértékű és folyamatos növekedés megállni látszik.
Ugyanakkor ezeket euróban és dollárban fizetjük ki, ehhez képest a forint nagyon sokat gyengült az elmúlt két és fél évben, vagyis forintban számolva sokkal többet kell idén fizetnünk.
A főszervező azt mondta, Justin Bieber (pénteken lép fel) és Dua Lipa (szerdán) mellett a többi nagyszínpados fő fellépő is csupa világsztár, és hasonló árkategóriába tartozik. A fellépők között lesz az Arctic Monkeys, a Tame Impala, Calvin Harris, a Kings of Leon, a friss Grammy-díjas ausztrál Rüfüs du Sol és Stromae is. A nagyszínpad előtti teljes küzdőtér területe csaknem 4000 négyzetméter.
A legtöbb elővételes bérletet az Egyesült Királyságból, Hollandiából, Franciaországból, Németországból és Olaszországból vásárolták a Szigetre. Naponta több mint 150 koncert, előadás és egyéb program, a hat nap alatt mintegy ezer produkció mutatkozik be az 54 programhelyszín valamelyikén.
„A koronavírus-járvány miatti két év szünet nem tette könnyebbé a fesztiválok helyzetét. Sokat változott a világ, sok a pályaelhagyó, mindenütt nehézséget okoz összerakni a szakmai stábot” – fogalmazott Kádár Tamás.
Kádár elmondta: a fővárossal kötött 5+5 éves megállapodás biztosítja a fesztivál jövőjét. Utóbbi részeként a Hajógyári-sziget budai oldalán található természetvédelmi területet lezárták a fesztiválozók elől. Itt közös projektként próbálják megőrizni a helyi faunát és flórát, és ezzel összefüggésben a korábbi években a Sziget déli oldalára helyezett dedikált kempingek északra költöztek.
Benis Dániel, a Sziget műszaki igazgatója arról beszélt, hogy a beléptetési rendszer a K híd belső oldalára került át, és újratervezték a belső forgalmat is, hogy a távozáskor a lehető legbiztonságosabb módon oldják meg a forgalomirányítást.
A Sziget építése során felállítottak mintegy 23 kilométernyi kerítést, a talajvédelem érdekében lefektetnek mintegy 21 ezer négyzetméter „méhsejtet”, és további nyolcezer négyzetméter alumínium járófelületet. A sátrakban további 23 ezer négyzetméter dobogót raktak le, a Szigeten 250 konténer, 1200 mobil vécé, hatszáz angol vécé, valamint ötszáz zuhanyzó szolgája a fesztiválozókat. A Sziget biztonságát ezer őr védi, többszáz fős az egészségügyi bázis.
Kádár Tamással nemrég mi is interjút készítettünk; a podcast ide kattintva hallgatható meg.
Fesztiválozás a kata és a covid után - Kádár Tamás a Fülkében
Karakter nélküli Volt, agyonkritizált Sound, külföldieket vesztő Sziget - mindez két covidév és egy új adótörvény árnyékában. A Sziget Zrt. cégvezetője közéleti podcastunk legfrissebb adásában reagált a csoport fesztiváljait ért kritikákra, mesélt a szervezés kulisszatitkairól és a magyar zeneipar ígéretes projektjeiről is.
Még több Élet + Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: