Cannes-i helyszíni riportsorozatunkhoz hasonlóan ezúttal a Karlovy Vary filmfesztiválról számolunk be podcastok formájában. Az első részből kiderül, hogy mi a különleges ebben a fesztiválban, amiért megéri tíz órát buszozni a cseh fürdővárosba, illetve, hogy milyen magyar vonatkozású filmek kerültek be az idei válogatásba.
A Karlovy Vary-filmfesztiválon pompásan megfér egymás mellett az IQOS-helyszínes, Moët-fotófalos white party-s veretés, és a padlószönyegen fetrengve hardcore művészfilmekre tömegelős kultúrafogyasztás. Kicsit olyan, mintha a Balaton Sound közepén rendeznék meg a CineFestet, de szorozzuk meg az egészet öttel, mert ez egy nagyszabású, A listás filmfesztivál, ahol jófej hollywoodi sztárokkal szívhatunk egy levegőt (az idén Benicio Del Toro, Liev Schreiber és Geoffrey Rush tette tiszteletét), elsőként nézhetjük meg a legjobb filmeket Kelet-Európából, vagy bepótolhatjuk a Cannes-ban, Berlinben vagy Velencében már ajnározott alkotásokat.
A magyar filmeket különösen szeretik itt, az elmúlt tíz évben kétszer is mi hoztuk el a Kristály Glóbusz elnevezésű fődíjat (2013-ban A nagy füzet, három évvel később pedig az Ernelláék Farkaséknál - ez utóbbi filmnek fele annyi volt teljes költségvetése, mint a díjjal járó 25 ezer dolláros pénzjutalom), de itt volt a világpremierje többek között az Utóéletnek, a VAN valami furcsa és megmagyarázhatatlannak, a Szerdai gyereknek, a Szabadesésnek, a Tiszta szívvelnek és tavaly a Külön falkának.
Idén nem kerültünk versenybe, csak az utánjátszó szekcióban vetítették Csuja László és Nemes Anna Szelíd című női testépítős drámáját, de azért egyéb filmek is tartalmaztak nyomokban magyarokat:
● az Atlantide című olasz filmben a motorcsónak-őrült főhős fejét Berényi Bianka csavarta el, aki a korábbi Csuja-film, a négy éve szintén Karlovy Vary-ban debütált Virágvölgyben tűnt fel először
● a görög Silence 6-9 című disztópikus szerelmi tragédia látványtervezője Ágh Márton (Fehér Isten, Drakulics elvtárs, Természetes fény) volt
● a Sissi császárné végnapjairól szóló Corsage-ban a főszerepet játszó Vicky Krieps (Fantomszál) többször is megszólalt magyarul (meglepően jól beszéli a nyelvet), illetve Lengyel Tamás játszotta a filmben Andrássy Gyulát.
Miért hasznos irányított elvárásokkal beülni a filmekre? Hogyan rontja el a filmélményt, ha elkezdesz filmkészítéssel foglalkozni? Melyik filmen ájult el majdnem riportalanyunk? Mindenképpen értékes egy film, amin sírunk? Milyen lelki beállítottságra utal, ha valaki gyereket vállal 2022-ben? Hogyan vált az HBO az egyik legmenőbb cégből egy pillanat alatt nagyon cikivé? Ezekre a kérdésekre mind választ kap az, aki meghallgatja ezt a podcastot.
Még több kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: