A népszerű francia graffitis, Christian Guémy a háború kitörése óta másodjára utazott Ukrajnába, hogy támogatásáról biztosítsa az orosz invázió elszenvedőit.
A C215 művésznéven is ismert Christian Guémyvel egy hónapja beszélgettünk az Ukrajnában készített falfestményeiről. A művész akkor elárulta nekünk, milyen indíttatásból utazott a háborús övezetbe, mik voltak az első benyomásai, és hogyan fogadták a helyi lakosok a műalkotásait. Guémy arról a tervéről is beszámolt, hogy májusban visszatér Ukrajnába, ennek az ígéretének pedig nemrég eleget is tett.
„Ezúttal inkább az ukránokat támogató és a szolidaritásunkat kifejező műveket szeretnék festeni, nem pedig olyanokat, amelyek a lebombázott lakóövezetek borzalmait jelenítik meg, mint az egy hónappal ezelőtti munkáim” – írja a művész az Instagram-oldalán.
Az első ezek közül a művek közül egy ukrán kislányról készült freskó volt, aki a tradicionális ukrán fejdísznek számító virágkoszorút visel a hajában. A falfestmény annak a képnek a párja, amelyet Guémy a háború kitörése után nem sokkal Párizsban festett. A graffitis szerint az alkotása „a minket és az ukránokat összekötő barátság és a menekült családok felé irányuló feltétlen támogatás jelképe”.
A művész egy lvivi menekülttáborba is ellátogatott, hogy „az ártatlanságot, a fiatalságot és az élet erejét” ünnepelje.
A kijevi francia nagykövetség épületének egyik falára pedig Delacroix A szabadság vezeti a népet című híres festményének ukrán színekbe öltöztetett stencilezett változatát készítette el.
A gyerek-képeiről híres graffitis egy kijevi játszótéren a kisfiát is megfestette ukrán népviseletben.
Guémy a mostani útja során Bucsába is ellátogatott, hogy kék-sárga madárkáinak köszönhetően újra szépséget csempésszen az orosz csapatok rémtettei miatt hírhedtté vált városba.
A művésszel készített interjúnkat itt olvashatja:
„Ami ma Ukrajna, az holnap Magyarország is lehet"
Miért érzi fontosnak egy francia graffitis, hogy vállalva a veszélyt a háború sújtotta Ukrajnába utazzon, és a műalkotásaival támogassa az áldozatokat? A „francia Banksyként" emlegetett művész projektjét kezdetben még az ukránok sem értették, de neki meggyőződése, hogy ilyenkor minden apró gesztus számít.
Még több kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: