Kult hvg.hu 2022. április. 25. 09:58

Élete álma volt egy Freddie Mercury-szobor, most összehozta

Ez a világon a második szobor, amely a Queen legendás énekesét ábrázolja.

Montreux után Dél-Koreában, a Csedzsu-szigeten is van már szobra Freddie Mercurynak, mégpedig egy Queen-rajongó üzletembernek köszönhetően. Baek Soon-yeob még 2014-ben kért engedélyt a zenekartól a szobor felállítására. Az 57 éves dél-koreai üzletember tinédzserként Freddie Mercury zenéjének a kalózmásolatait hallgatta. A kerülőútra azért volt szükség, mert az akkori katonai diktátor, Park Chung-hee betiltotta a hasonló zenét, és mellékesen a férfiaknak is megtiltotta, hogy megnövesszék a hajukat.

Baek Soon-yeob tehát egy ilyen közegben lett Queen-rajongó, és a zenekar, valamint az énekes iránti imádata azóta is tart. Noha az első leveleire nem érkezett válasz, a férfi nem adta fel, hét éven át minden hónapban küldött egy levelet a Queen még élő tagjainak a szobor felállításának a jogai felől érdeklődve. A zenekar tagjai és a produkciós cégük végül 2020-ban egyeztek bele egy találkozóba vele Szöulban abból az alkalomból, hogy a Queen először lépett fel Dél-Koreában.

2022-ben pedig végre áll a szobor: 1,77 méter magas, bronzból készült, és Mercuryt egy ismerős színpadi pózban ábrázolja. A szobor 50 millió dél-koreai vonba, vagyis mintegy 37 ezer euróba került.

ANTHONY WALLACE / AFP

Még több kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

 

hvg360 Nemes Nikolett 2025. február. 15. 19:30

„Tudom, hogy nagyon fáj, de tartson még ki egy kicsit”– a kórházba belépve a méltóságukat is leteszik a küszöbön

Az egészségügyben számtalan módon sérülhet a méltóság, egy-egy empátiát kifejező gesztus ugyanakkor csodát tesz. Hogyan lehetne humánusabbá tenni az ellátást? Miért nehéz az egészségügyben dolgozóknak túllátniuk azon, hogy a páciens nem elvégzendő feladatok halmaza, hanem ember? Hogyan lehet a demens betegeket is segíteni a méltóságuk megőrzésében? És mit várunk el a haldoklótól? Sipőcz Diána kulturális antropológussal és Zsák Éva tanatológussal, a Méltóságért Alapítvány munkatársaival ezekről beszélgettünk.