Három ukrán könyves szervezet azt kéri, hogy tiltsák ki az orosz kiadványokat a világ könyves rendezvényeiről. A Bolognai Gyermek- és Illusztrációs Könyvvásár, valamint a Frankfurti Könyvvásár már felfüggesztették az együttműködést az orosz állami partnerekkel.
A nemzetközi könyvszakma is kiáll az ukránok védelmében. A világ könyvszervezeteit, könyves társaságait tömörítő International Publishers Associationnek (IPA), vagyis a Kiadók Nemzetközi Egyesületének az elnöke azt nyilatkozta, hogy "az IPA szolidaritást vállal minden veszélyben lévő kiadóval, jelenleg pedig különösen a szervezet ukrán tagjával, az Ukrajnai Kiadók és Könyvkereskedők Egyesületével".
A március 21 és 24. között megrendezendő Bolognai Gyermek- és Illusztrációs Könyvvásár szervezői felfüggesztették az orosz állami intézményekkel az együttműködést, akikkel eddig a vásár orosz standjának az összeállításán dolgoztak. Az ukrán könyveket, szerzőket, illusztrátorokat ugyanakkor továbbra is promotálni fogják, noha idén az ukrán könyves egyesület nem tud részt venni a bolognai eseményen.
Hasonló döntésre jutott a Buchmesse, vagyis a híres Frankfurti Könyvvásár vezetése is: ők is felfüggesztik az orosz állami intézményekkel való együttműködést, de az ukrán kiadókat reprezentálni fogják.
A könyves világ az orosz inváziót elítélő nyilatkozatai és a szigorító intézkedések azután jelentek meg, hogy három ukrán könyves szervezet, az Ukrán Könyvintézet, a Lviv-i Nemzetközi Könyv Fórum, valamint az ukrán PEN az orosz kiadású könyvek nemzetközi bojkottjára szólítottak fel – írja a Publishers Weekly. Nyílt levelükben az ukránok azt írják, hogy "az orosz narratíva általában a kulturális termékeken, és különösen a könyveken keresztüli terjesztésének" betiltására kérik a szakmát.
"Ez a propaganda milliókat vezetett meg, megfélemlített és szétválasztott, rosszindulatot provokált, és a kegyetlen diktatúrát reklámozta. Most végre ez a hazugság nyilvánvalóvá vált. Az orosz propaganda rengeteg könyvbe bele van szőve, fegyverré téve a könyveket és megágyazva velük a háborúnak. És ezek a modern Oroszországban publikált címek állami támogatást kapnak. Világszerte forgalmazzák, nemzetközi vásárokon, irodalmi fesztiválokon, tudományos konferenciákon és geopolitikai vitákon promotálják ezeket" – szól a nyílt levél.
A három ukrán szervezet azt kéri a könyves szakmától, hogy ne árulják az orosz szerzők és kiadók könyveit a könyvesboltokban és az online shopokban; hogy hagyjanak fel a kiadási jogok megvásárlásával az orosz kiadóktól, illetve nekik se adjanak el címeket; hogy függesszék fel az együttműködést a könyvvásárokon, irodalmi fesztiválokon az orosz kiadóházakkal és kulturális központokkal; és hogy ne finanszírozzák a kortárs orosz szerzők műveinek lefordítását idegen nyelvre.