Kult hvg.hu 2022. február. 02. 20:46

Visszatért Franciaországba az 50 éve ellopott Bacchus-szobor

Az I. századból származó műalkotást 5000 római érmével együtt lovasították meg még 1973 decemberében.

Csaknem fél évszázaddal azután, hogy ellopták, Bacchus isten római szobrát visszaszolgáltatták annak a francia múzeumnak, ahol ki volt állítva. A Bacchust gyermekként ábrázoló I. századi bronzszobrot 1973 decemberében vitték el a tolvajok, 5000 római pénzérmével együtt. Arthur Brand művészeti nyomozó kötötte a szobrot a múzeumhoz, miután egy osztrák gyűjtő felajánlotta a műalkotást egy ügyfelének. „Ötven évvel a lopás után hallatlan, hogy valami visszakerüljön – jellemzően megsemmisül addigra” – mondta a BBC-nek. A 40 centiméter magas szobrot 1894-ben ásták ki a Kelet-Franciaországban található Vertillum gall-római kori falu területén, és évekkel később bekerült egy párizsi kiállítás anyagába, amely Franciaország legszebb műkincseit mutatta be.

Amikor Brand a héten visszaadta a szobrot a Musée du Pays Châtillonnais-nak, Catherine Monnet igazgató elmondta, hogy akkor tűnt fel neki, mennyivel szebb az eredeti, mint a kiállított másolat. A holland műkincsnyomozó, aki világszerte hírnevet szerzett az ellopott remekművek felkutatásával, azt mondta, hogy a múzeum munkatársai "teljesen elképedtek", amikor közölte, hogy megtalálta az eltűnt szobrot.

Elmondta, hogy egy ügyfél kereste meg, aki többet akart tudni a szoborról, miután egy osztrák gyűjtő felajánlotta neki, aki legálisan és jóhiszeműen vásárolta meg. 1973-ban nem léteztek adatbázisok, de Brand végül egy 1927-es régészeti magazinban talált egy utalást a szoborra, majd megtalálta a francia rendőrségnek a lopásról készült jelentését. „Felvettem a kapcsolatot a gyűjtővel. Nem akarta, hogy egy lopott darab legyen a gyűjteményében, ezért vissza akarta adni, de a francia törvények szerint egy kisebb összeget kell fizetni a megőrzésért”. Ez a kis összeg a szobor értékéhez képest még mindig jelentős summa volt.

Míg a felét a chatilloni önkormányzat fizette ki, a többit az angol Harwich kikötővárosban működő, ókori művészetekre szakosodott aukciósház biztosította. Brand szerint a múzeum igazgatója örömkönnyeket hullatott, amikor meglátta a szobrot: „Azt hittem, hogy el fogja ejteni, annyira ideges volt”.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.