A fülkeforradalom megvalósult a kultúrharcban is, a szabad oktatás felé vészkijáratot kellett nyitni, a kormány pedig a gyűlöletpropaganda következő célpontjává tette a saját polgártársainkat. Mélypontokkal sebzett év volt 2021 a kulturális életben.
Kormánypártiság = kultúrpolitika
Nincs az a megfontolt visszafogottság, amivel ne tűnne úgy, hogy 2021 a magyar kultúrpolitika legaggasztóbb éve volt a rendszerváltás óta. Megtörtént a fülkeforradalom a kultúrharcban is: Demeter Szilárd kulturális kormánybiztos és az ElkXrtuk című propagandafilm együtt hozta ezt el. Előbbi például megmutatta, hogy a NER 11 éve után már minden kontroll és persze bármiféle következmény nélkül gyalázhatja az általa uralt területet egy politikai aktor – a Petőfi Irodalmi Múzeum igazgatója arról beszélt, kikukázná a magyar irodalom 80 százalékát, Parti Nagy Lajos mostanában „szar”, a színházat pedig gyűlöli –, míg az ElkXrtuk diadalmenete egészen ijesztő volt. A kormány által a lehető legnyíltabban támogatott, Gyurcsány Ferencet és Dobrev Klárát nagyon súlyos bűnökkel megvádoló és démonizáló film miatt már előre megfenyegették a mozikat, a premier után pedig volt fideszes politikus, aki felháborodott hangnemben kért számon egy tőle amúgy teljesen független mozit, hogy mégis miért nem játsszák a filmet.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/86dc9c9b-6467-4e37-aa1d-23abb5b6327d.jpg)
Eközben az elmúlt évtizedek messze legsikeresebb filmjeit rendező Herendi Gábor azt állítja, nem is titkoltan politikai okból nem kap támogatást új filmterveire, kap viszont mindenki más, aki kedves a kormánynak. Hiába gondolta például kivétel nélkül a filmes szakma minden tagja, hogy a semmiféle rendezői tapasztalattal nem rendelkező, így elvileg támogatásra sem nagyon pályázható Dobó Kata első filmje rettenetes volt, ő újabb, ezúttal már másfél milliárd forintos lehetőséget kapott, Eperjes Károly pedig saját rendezésében eljátszhatta a magyar Jézus Krisztust, százmilliókért. Ami a kormánynak kedves, arra mindig van pénz – emlékezetes persze a sokmilliárd forintból megvalósult, minden ismeretterjesztő vagy tanító szándékot nélkülöző, külső szem számára értelmezhetetlen Vadászati Kiállítás –, ami pedig nem, az vagy egyszerűen megy a levesbe, mint a nagy múltú Pécsi Országos Színházi Találkozó, vagy lassú kivéreztetés zajlik, akár nyíltan vállalt és minden következmény nélküli törvénytelenségek által is, mint a független színházak esetében.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/30d493bb-d9c2-4050-bc4b-d9a018776481.jpg)
Borzasztóan aggasztó irány ez a kizárólag kormánypártiság alapján determinált kultúrpolitika, és hamarosan kiderül, tényleg ezen az ösvényen menetel-e végig az ország.
Vészkijárat a kompromisszumok nélküli, szabad oktatás felé
„Azért szerettük volna felkínálni ezt alternatívát, hogy megmutathassuk, nem kell mindig kompromisszumokat kötni” – ezt mondta lapunknak Csató Kata bábrendező, amikor kiderült: a modellváltáson átesett Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói – ha szeretnének – egy Emergency Exit nevű mentőprogram segítségével külföldi egyetemeken tanulhatnak tovább.
A tavalyi intézményátvétel és a 71 napig tartó blokád után elcsendesedni látszott az SZFE ügye, csupán a „régi”, átvett intézmény körül látszott némi mozgolódás: miután az oktatói kar jelentős része felmondott, az intézeteket az új vezetés átnevezte, szétszórta a fővárosban, majd az is kiderült, hogy kik veszik át a távozó tanárok helyét az egyetemen. Az Ódry Színpadot bezárták, és sokáig az is kérdéses volt, kapnak-e krediteket a hallgatók az őszi félévért. Januárban aztán a távozók bejelentették, hogy független alkotóműhelyt hoznak létre: a Freeszfe Egyesület megpályázta, és el is nyerte egy Damjanich utcai épület bérleti jogát, de miután kiderült, hogy arra a Molnár Antal Zeneiskola tartott volna igényt. A hallgatók és az oktatók szolidaritásukat fejezték ki az iskola tanárai és növendékei iránt, majd visszaadták a kulcsot az önkormányzatnak. Az ügy végére pont került, eldőlt, hogy a zeneiskola beköltözhet az ingatlanba, az egyesület pedig – titokban – tovább dolgozott az európai uniós összefogásnak köszönhetően létrejött diplomamentő programon.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/04e2721d-f319-4c02-acc5-2996350c86c8.jpg)
Ennek keretein belül végül tizenhét osztály kaphat diplomát külföldi művészeti egyetemektől, miközben a saját tanáraikkal folytathatják a közös munkát. Júniusban két osztály már megkapta az oklevelet, az egyesület pedig több workshopot és négy új képzést is útjára indított. A Freeszfe közössége azóta bemutatott hét előadást, húsz vizsgafilmet, megkapták az Európai Polgár-díjat, a Halász Péter-díjat, a SZABAD-díjat, a Színházi Kritikusok Céhének Kurázsi-díját, nemrég pedig megrendezték első, sikeres aukciójukat is, hogy a továbbiakban is finanszírozhassák a készülő munkáikat.
Az év, amikor kiderült: a szeretetet nem lehet betiltani
Szimbolikus, hogy Orbán Viktor az év utolsó, kivételesen személyesen megtartott kormányinfójának legelején kijelentette, hogy a hétköznapi magyar emberek életét jelenleg a bevándorláson kívül az LMBTQ-közösséggel kapcsolatos kérdések határozzák meg a legjobban. Mindez annak dacára, hogy tízmillió magyar közül egy sem találkozott még sem óvodákban nemváltásra buzdító melegaktivistákkal, sem gyerekeinket erőszakkal meleggé tévő törekvésekkel. Ennek ellenére egyértelmű, hogy a kormány a gyűlöletpropaganda következő célpontjává tette a saját polgártársainkat, rokonainkat, barátainkat: a melegeket, leszbikusokat, biszexuálisokat, transzneműeket és más kisebbségekbe tartozókat.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/4f3ac631-3b6f-43df-a469-b38ce489b40e.jpg)
Miután márciusban életbe lépett az a törvény, amely szerint Novák Katalin engedélye kell az egyedülállók örökbefogadásához – azaz gyakorlatilag ellehetetlenítették, hogy örökbe fogadhassanak az azonos nemű párok – júniusban robbant a hír, hogy érkezett egy olyan fideszes módosító a pedofiltörvényhez, amelynek értelmében tilos a 18 év alattiak számára a homoszexualitás megjelenítése és népszerűsítése. A jogszabállyal így lényegében összemosták a nemi identitást a pedofíliával.
Közben a törvény a kultúrán is csattant: hamar meg is született az Európai Unió egyik demokráciájában korábban elképzelhetetlennek hitt ítélet, amelyben Budapest Főváros Kormányhivatala a Meseország mindenkié című mesekönyv ellen döntött, mondván, a könyv kiadója „megtéveszti a fogyasztókat”, amiért nem tüntetik fel rajta, hogy a mesék „a hagyományos nemi szerepektől eltérő viselkedésmintákat” jelenítenek meg. A téma abszurditását jelzi, hogy a törvényhez a Médiatanács által szeptemberben kiadott, értelmetlen zagyvaságokkal teli magyarázat nyilvánvalóvá teszi: a témával foglalkozó állami testület konkrétan nem ért ahhoz, ami a feladata.
Hogy egyébként mennyire abszurd ez a törvény, azt többek között ezzel és ezzel a cikkel igyekeztük szemléltetni. A Kossuth téren tízezren demonstráltak az Amnesty International Magyarország, a Budapest Pride, a Háttér Társaság, a Labrisz Leszbikus Egyesület, a Magyar Helsinki Bizottság, a Prizma Közösség, a Szivárványcsaládokért Alapítvány, a Társaság a Szabadságjogokért által szervezett tüntetésen, de hiába, a jogszabály néhány nap alatt átment a parlamenten.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/e3669fba-99a3-40af-a5b0-e08cc55dfcf3.jpg)
Ezt már a multik és a külföldi, illetve hazai médiavállalatok sem hagyták szó nélkül, és az Európai Unió is számos kritikával illette a magyar helyzetet. Mindenki azt találgatta, végső soron hogyan lehet betartatni a törvényt, de júliusban fesztiválhangulatban tartották meg a szokásos Budapest Pride-ot, később pedig váratlan helyről, a Forma–1-ből jött támogatás a magyar melegközösség számára: Lewis Hamilton a Magyar Nagydíjra készülve az Instagramon nevezte gyávának és elfogadhatatlannak a magyar kormány homofóbtörvényét, de Sebastian Vettel is tett egy szivárványos gesztust. A versenyzőknek több kormánypárti politikus is neki esett.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/3f0b3390-c49b-4025-a4f1-240fa11e7d9d.jpg)
Novemberben már a zeneipar is figyelemmel követte az eseményeket: Magyarországon rendezték meg ugyanis a 2021-es MTV EMA-gálát. A szervezők először szerették volna áthelyezni a rendezvényt, de végül úgy döntöttek, az eredeti tervnek megfelelően Magyarországra hozzák a show-t, és lehetőségként fogják használni arra, hogy kiálljanak az egyenlőségért. A döntés eredményeként az MTV Europe Music Awards idén a Generation Change-díjjal öt olyan aktivistát tüntetett ki, aki világszerte az LMBTQ-jogokért küzd. Köztük volt Radványi Viktória is, a Budapest Pride csapatának 26 éves tagja, aki a gálán elmondta: „Legkedvesebb magyar LMBTQ-testvéreim, ez a díj mindannyiótoké. Fontos, hogy hallassuk a hangunkat, vigyázzunk egymásra, szerveződjünk, menjünk ki, és szavazzunk együtt. Arra kérlek benneteket, soha ne fogadjátok el, hogy a diszkrimináció és az erőszak elfogadható. Minden egyes emberi lény egyenlőnek születik. (...) Ne hagyjuk, hogy visszakergessenek bennünket a szekrénybe. Köszönöm.”