Kult hvg.hu 2021. október. 06. 10:31

Nádas Péter újra ott van az irodalmi Nobel esélyesei között

Az utóbbi években két magyar író is esélyesnek számított néhány nappal az irodalmi Nobel nyertesének bejelentése előtt, a fogadóirodák listáin most is a tíz között van Nádas Péter és Krasznahorkai László is. Csütörtökön megtudjuk, ki nyer.

Az irodalmi Nobel-díjról a Svéd Akadémia tagjai döntenek. A díj odaítélése előtt mindig felpörögnek a latolgatások, sokan találgatják, kinek lehet esélye megkapni a legrangosabb irodalmi kitüntetést (és a vele járó tízmillió adómentes svéd koronát).

Évekre visszamenőleg az látszik, hogy a legnagyobb fogadóirodák nagyrészt jól értékelték az esélyeket, mert általában ott volt az elsők között az az író/költő, aki végül megkapta a díjat, igaz, általában nem az abszolút favorit lett végül a befutó.

Ilyen értelemben évek óta várományosnak számít például Haruki Murakami, Margaret Atwood, vagy Ngugi Wa Thiong'o. És eddig mi, magyarok is izgulhattunk a – Kertész Imre utáni – második irodalmi Nobelünkért, egész pontosan Nádas Péter és Krasznahorkai László miatt, akik szintén nagyon jó oddszokkal szerepeltek.

Tavaly az utolsó napokra ugyan eltűntek a fogadóirodák listáiról a magyar favoritok, most egyes fogadóirodáknál újra a legesélyesebb 10 között vannak.

Szerda reggeli állás szerint a Smarketsnél például a 10. legesélyesebbnek számít Krasznahorkai László, és 11.-nek Nádas Péter. Itt a fő favorit - némileg meglepetésként, hiszen ő új név az esélyesek között - 10,5-ös oddsszal a 65 éves román író-költő, Mircea Cărtărescu, őt követi alig lemaradva az esélyversenyben (11 és 12-es oddsszal) a japán Haruki Murakami és az orosz Ljudmila Ulickaja, akik viszont évek óta Nobel-várományosoknak számítanak, ahogy az első tízben található többi név - Jon Fosse, Ngugi Wa Thiong'o, Annie Ernaux, Anne Carson, Margaret Atwood, Maryse Conde - is ismerős a korábbi évek latolgatásaiból.

A Landsbroke listáján viszont a magyarok között Nádas Péter szerepel csak, igaz, ő 13-as oddsszal, holtversenyben Anne Carsonnal, Jamaica Kincaiddel, Ljudmila Ulickajával és Maryse Conde-val az ötödik legesélyesebbnek számít. Ott a listavezető Haruki Murakami (5), őt követi Annie Ernaux (9), Ngugi Wa Thiong'o (9), és Margaret Attwood (11).

A listákon jóval kisebb eséllyel, de olyan népszerű írók is feltűnnek többek közt, mint Cormac McCarthy, Karl Ove Knausgård, Michel Houellebecq, Joyce Carol Oates, Thomas Pynchon vagy Amos Oz.

Természetesen a verseny óráról órára változhat, és végül az is lehet, hogy egy kevésbé esélyes szerző nyer, mint történt ez 2016-ban, amikor sokak meglepetésére Bob Dylan lett a befutó.

Tavaly az amerikai Louise Glücknek ítélték a díjat, a 2019-es Nobel az osztrák Peter Handke-hez, a 2018-as a lengyel Olga Tokarczukhoz került. A Nobel-díj történetében csak egyszer díjaztak magyar szerzőt: 2002-ben Kertész Imre nyerte el a díjat „egy írói munkásságért, amely az egyén sérülékeny tapasztalatának szószólója a történelem barbár önkényével szemben”.

Még több kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

hvg360 Tiszóczi Roland 2024. december. 03. 20:00

„Kib*szott okos vagyok!” – így döntötték be Jeffrey Skilling könyvelési trükkjei a világ egyik legnagyobb cégbirodalmát

Az 1985-ben alakult Enron tizenöt év alatt Amerika ötödik legnagyobb vállalatává nőtt százmilliárd dollár feletti forgalommal, a „nyereségességének pedig nincsenek határai, csak ha te állítod fel azokat” – vélték a vezetők. A hihetetlen eredmények kulcsfigurája Jeffrey Skilling – a vállalat egykori tanácsadójából lett vezérigazgató –, aki kreatív pénzügyi ötleteivel a világ egyik legnagyobb vállalati sikerét, majd végül csődjét hozta össze. Nagy csalások című sorozatunk legújabb cikke.