Kult MTI 2021. július. 14. 16:53

Pályázatot írt ki a főváros a háborúkban megerőszakolt nők emlékhelyére

A köztéri alkotás helyszíneként felmerült a Városmajor környéke, a Gellért-hegy, a Margit-sziget és Óbuda is. Összesen 30 millió forintot szánnak rá.

Pályázatot írt ki a háborúkban megerőszakolt nők köztéri emlékhelyének megvalósítására a főváros – jelentette be Kerpel-Fronius Gábor főpolgármester-helyettes a Városházán tartott sajtótájékoztatón szerdán.

A nyilvános nemzetközi pályázatra szeptember 30-ig lehet jelentkezni, várhatóan jövő év elején hirdetnek eredményt, és jövő nyárra készülhet el a köztéri alkotás, amelyre mintegy 30 millió forintot szánnak.

Az emlékhely fővárosi tulajdonú területen lesz, a lehetséges helyszínek között felmerült a Városmajor környéke, a Gellért-hegy, a Margit-sziget és Óbuda is – ismertette a főpolgármester-helyettes.

Hozzátette: a pályázat kezdeményezője Karácsony Gergely főpolgármester volt, a közgyűlés idén januárban döntött az emlékhely megvalósításáról.

Egyedülálló emlékművet kaphatnak a fővárosban a háborúkban megerőszakolt nők

A háborúban megerőszakolt nők többet kaphatnak Budapesten, mint egy a tér sarkán álldogáló jelentéktelen bronzfigura, amely mellett egy vagy két év után ugyanolyan közömbösen halad el az ember, mint a sarki fűszeres mellett. Erről egy nagyszabású emlékezeti projekt gondoskodik, amelynek idén év elején adott zöld utat a Fővárosi Közgyűlés.

Kerpel-Fronius elmondta: a téma benne van a hazai emlékezetpolitikai diskurzusban, de megfelelő emlékhely még nincs. Ugyanakkor az elmúlt években Budapesten megjelenő szobrok időnként az "ízlésterror", "köztéri vétség kategóriájába esnek", és egy bizonyos világnézetet igyekeznek az itt élőkre erőltetni.

A pályázat előkészítésében részt vesz egy művészettörténészekből, történészekből álló ötfős bizottság, amely előadássorozatot szervezett a témában. A www.elhallgatva.hu honlapon az előadások mellett tudástár és a pályázati kiírás is olvasható.

Pető Andrea: Az erőszaktevő katona nem pusztán erőszakoló, hanem a militarista kultúra része

Budapest vezetése nagyszabású projektbe fogott, hogy a háborúkban megerőszakolt nőkről méltó módon megemlékezhessünk. Ezzel kapcsolatban kérdeztük Pető Andrea történészt, a CEU kutatóját arról, hogy miért kötelező velejárója a háborúknak a nemi erőszak, és miért követték el azt tömegével a második világháború alatt a szovjetek.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.