Az állami milliárdokból indult médiaképzésnek nézett utána a Szabad Európa Rádió. A képzésben részt vevők maguk is tisztában vannak vele, hogy a programban kormánylapok és a közmédia számára nevelnének utánpótlást, de legalább jól fizetnek.
- „Amikor kirobbant a Szájer-botrány, a következő órán az volt az első kérdés, hogy milyen fontos hírek történtek az előző napokban. Na, akkor volt pár perc mély hallgatás, aztán kiderült, hogy a Fradi BL-meccse a Barcelona ellen volt a legfontosabb hír.”
- „Az volt a mondás, hogy nincsen független újságírás, minden ideológiának van alárendelve, és ezzel semmilyen gond nincsen.”
- Gondolkodásra nem nagyon késztetnek minket.
- Azt is elmondták, nem baj, ha nem igaz, amit írunk.
Ilyeneket és ehhez hasonló dolgokat mondtak a Szabad Európa Rádiónak azok a fiatalok, akik részt vesznek vagy vettek a Nemzeti Tehetséggondozó Nonprofit Kft. (NTGN) által 2019-ben állami milliárdokból indított újságíró-oktatásban. A Szabad Európa Rádió hosszú cikkben járta körül az NTGN képzését.
A lap szerint a képzésben a kormánypárti sajtó és a közmédia számára oktatnak újságírást, a korábban ígért tehetséggondozás helyett inkább káosz van, az egyéni tanrend helyett poroszos hozzáállás, de legalább tisztességes ösztöndíjat kapnak a résztvevők: havi nettó 200 ezer forintot. Ezért egyébként többen úgy is bent maradnak, ha nem érzik jól magukat, és szakmailag sem tartják hasznosnak.
A képzésről kiderül még a cikk szerint, hogy nincs jól megszervezve, nincs tanterv, nem világosak az elvárások, nem tudni, milyen az akkreditáció, és visszajelzést sem minden tanártól kapnak a résztvevők. A lap jelezte, hogy amikor elkezdtek felkutatni résztvevőket, Gáspár Kinga a képzés tanulmányi igazgatója minden diákot figyelmeztetett, hogy ne nyilatkozzanak, és maga sem válaszolt a rádió megkeresésére.