Kult hvg.hu 2021. május. 05. 11:35

A napfény íze, a Sorstalanság és a Napszállta jelmeztervezője életműdíjat kapott

Idén Szakács Györgyinek szavazta meg az életműdíjat a Színházi Kritikusok Céhe.

2021-ben Szakács Györgyi jelmeztervező kapja a Színházi Kritikusok Céhének életműdíját – adta hírül a Színházi Kritikusok Céhe.

Szakács Györgyi egyike a legfoglalkoztatottabb jelmeztervezőknek úgy a színházban, mint a magyar filmben is; a Színházi Adattár több mint 550 munkáját tartja számon az elmúlt csaknem fél évszázadból. A kaposvári Csiky Gergely Színház magyar színháztörténelmet meghatározó korszakának jelmeztervezője volt, de dolgozott a budapesti és a kecskeméti Katona József Színházakban, a Nemzeti Színházban, a Miskolci Nemzeti Színházban és számos más színházban is.

Emellett olyan filmekhez tervezett jelmezeket, mint A napfény íze, a Szembesítés, a Rokonok, Az ajtó és a Zárójelentés Szabó Istvántól, Enyedi Ildikó Bűvös vadásza, a Szerencsés Dániel, A martfűi rém, a Félvilág vagy Nemes Jeles László legutóbbi filmje, a Napszállta.

Jászai Mari-díjat 1986-ban, Kossuth-díjat 1998-ban, Hevesi Sándor-díjat 2015-ben kapott, a Színházi Kritikusok Céhének díját 17 alkalommal nyerte el. „Hogy milyen mértékű üzenetátadási képesség, mekkora kommunikációs tudás van egy-egy munkájában, azt az ezer apró részletből összeálló vizuális és egyben lélektani élmény élvezői igazolhatják” – olvasható a Színházi Kritikusok Céhének laudációjában.

A színházi szervezet évente egyszer titkos szavazással életművéért kritikusdíjat adományoz olyan, a színházművészet bármely területén kiemelkedőt alkotó, lezárt pályával vagy pályaszakasszal rendelkező 65 év feletti művésznek (színész, rendező, tervező, dramaturg stb.), aki dokumentálhatóan sokat tett a magyar nyelvű színház fejlődéséért, eredményeiért, színvonalának emeléséért, és közvetve vagy közvetlenül hozzájárult, illetve hozzájárul a magyar színházművészet jövőjének alakításához, a fiatalabb színházi generációk neveléséhez, formálásához. A díjat először Törőcsik Mari kapta meg (2011-ben), majd Senkálszky Endre, Zsámbéki Gábor, Fodor Tamás, Molnár Piroska, Székely Gábor, Radnóti Zsuzsa, Lázár Kati, Pogány Judit és Csíky András.

Még több kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: